×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesny dom pod Szczecinem. Wpisany w krajobraz. Piękny projekt!

Nowoczesny dom pod Szczecinem. Wpisany w krajobraz. Piękny projekt!

Autor: Ewa Kozioł
15 maj 2023 10:23
Aktualizacja: 15 maj 2023 11:32

Ten wyjątkowy dom znajduje się w Grzepnicy, niewielkiej miejscowości pod Szczecinem. Prosta forma i kolorystyka sprawiają, że budynek zaburza otoczenia i doskonale współgra z krajobrazem. Ciemna, asymetryczna bryła piękne wygląda pośród łąk i lasów. 

  • Dom jest parterowy i składa się z trzech połączonych ze sobą segmentów – w formie każdego z nich można dostrzec inspiracje wiejską stodołą.
  • Prosta, ciemna, asymetryczna bryła budynku została wykonana w nowoczesnej technologii.
  • Elewacja domu oraz dachy mają grafitowy kolor, który podkreśla minimalistyczną bryłę.

Właściciele powierzyli projekt swojego wymarzonego domu architektowi Karolowi Nieradce, właścicielowi biura maxberg. Budynek został zbudowany z prefabrykatów.

Prefabrykaty kojarzą nam się przede wszystkim z wątpliwej urody blokami z wielkiej płyty, które masowo budowano w latach 70. ubiegłego wieku. Budynki te pozostawiały wiele do życzenia pod względem jakości oraz warunków mieszkalnych, były zimne, nieszczelne, pękały w nich ściany. Hasło „wielka płyta” stało się synonimem budynku o kiepskich parametrach – podkreśla Karol Nieradka.

Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają jednak na tworzenie prefabrykatów betonowych o wysokiej jakości, mających świetne właściwości oraz spełniających wszelkie, coraz bardziej wymagające normy. Nie bez znaczenia jest także estetyka.

Trzy połączone bryły

Dom w Grzepnicy to parterowy budynek składający się z trzech połączonych ze sobą segmentów – w formie każdego z nich można dostrzec inspiracje wiejską stodołą. To proste bryły z dwuspadowymi, asymetrycznymi dachami. Obok znajduje się wolno stojący garaż o podobnym kształcie.

Ciemna bryła i duże przeszklenia

Elewacja domu oraz dachy mają grafitowy kolor, który podkreśla minimalistyczną bryłę. Jedynym akcentem kolorystycznym są miodowożółte, aluminiowe ramy okien oraz drzwi wejściowe w tym samym odcieniu. Subtelną dekorację stanowią także pionowe i poziomie linie – miejsca łączenia prefabrykowanych płyt betonowych, z których został zbudowany dom. Oszczędną formę podkreślają duże przeszklenia bez podziałów, dzięki którym do wnętrza z każdej strony wpada światło dzienne. Aby zachować prostotę bryły, architekt zdecydował się na ukrycie rynien i rur spustowych. Dziedziniec między budynkami został wyłożony ciemnymi płytami chodnikowymi.

Prostota formy i kolorystyka sprawiają, że dom nie zaburza otoczenia i doskonale współgra z krajobrazem.

Projekt domu: Karol Nieradka, właścicielowi biura maxberg, www.maxberg.pl

Zdjęcia: Karol Nieradka

Zobacz także Nowoczesny dom dla rodziny. Jasny salon i kuchnia. Super projekt!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także