PARTNER PORTALU
Nowoczesny dom w podwarszawskim Józefowie. Świetny projekt!

Nowoczesny dom w podwarszawskim Józefowie. Świetny projekt!

Autor: Ewa Kozioł
21 cze 2021 18:07

Dom w podwarszawskim Józefowie pięknie wtapia się we wspaniały, leśny krajobraz. Jego nowoczesną bryłę wyróżnia niesamowita elewacja pokryta opalanym drewnem, której budynek zawdzięcza też swoją nazwę – Burned house (Spalony dom).

Przy tworzeniu tego projektu architektom z pracowni Core przyświecały dwie idee. 

– Pierwsza, aby zachować jak najwięcej drzew na działce praktycznie w całości pokrytej pięknymi i starymi sosnami. Dom lawiruje między drzewami, tak aby nie uszkodzić korzeni i uniknąć konieczności wycinki zbyt dużej ich ilości. Właściciele kupili działkę ze względu na drzewa i zależało im, aby zachować jak najwięcej z nich – mówi Witold Jarzyński z pracowni Core. 

Druga idea była taka, aby budynek wtopić we wspaniały krajobraz, którego ten nie zdominuje. W ten sposób powstał dom o ciekawej bryle, omijający pnie i korzenie istniejących drzew. Elewacja, która pięknie wpisuje się w zastany krajobraz, wykończona została drewnem, które swój czarny kolor zawdzięcza opalaniu płomieniem. Tak niesamowity kolor architekci uzyskali wykorzystując tradycyjną technikę Shou sugi ban. 

– Shou sugi ban to tradycyjna japońska technika konserwacji drewna, znaną od ponad 700 lat. Deski opalane są w specjalnych piecach, dzięki którym uzyskują unikalną zwęgloną powierzchnię, widoczną w kolorze i fakturze drewna. Opalanie chroni drewno przed działaniem czynników zewnętrznych oraz nadaje mu wyjątkowego wyglądu – wyjaśnia Witold Jarzyński.

Autorzy projektu: Kamil Cierpioł, Jakub Cieślik, Michał Wręczycki, Eliza Masek, Ziemowit Oset, Szymon Chrzanowski, pracownia Core, www.core-team.pl

 

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także