Nowoczesny dom z ciekawą elewacją

Nowoczesny dom z ciekawą elewacją

Autor: Wojciech Napora
24 marz 2017 09:28

Ten jednorodzinny dom, wybudowany w willowej okolicy wielkiego miasta, odznacza się wyjątkowo prostą, wręcz minimalistyczną formą. To wąski, dość wysoki prostopadłościan o płaskim zadaszeniu i białych elewacjach. Jedynym urozmaiceniem tej bryły jest lekki, geometryczny daszek, osłaniający wejście do domu.

Wszystkie trzy kondygnacje (dom jest bardzo wąski, dlatego został rozbudowany wzwyż) domu jednorodzinnego otwierają się na ulicę. Aby zapewnić mieszkańcom poczucie intymności architekci z pracowni HYLA Architects musieli znaleźć formalne i funkcjonalne rozwiązanie dla budynku.

Dlatego dom zaopatrzono w ciągnące się przez całą wysokość fasady długie, zewnętrzne żaluzje. Zostały one zaprojektowane na wzór... bumerangu. Mają aerodynamiczny kształt, reagujący na podmuchy wiatru, ale umożliwiający też powrót każdej z żaluzji do punktu wyjścia.

Biało-drewniane

Żaluzje z jednej strony są pomalowane na biało, z drugiej zachowały fakturę i kolor drewna. Mieszkańcy mogą sami zmieniać ich położenie – projektanci domu mówią, że dwie różne powierzchnie żaluzji są po to, by lokatorzy domu mogli je ustawiać w zależności od swojego nastroju. Mogą w ten sposób anonsować go także światu zewnętrznemu.

Ogród

Ukryta za żaluzjami, przeszklona fasada domu jednorodzinnego nie jest jedyną, wpuszczającą do wnętrza światło. Architekci w bryłę domu wkomponowali również mały, wewnętrzny ogród. I on otoczony został szklanymi ścianami, zapewniając mieszkańcom nie tylko światło, ale i widok na zieleń.

Fot. www.hyla.com.sg

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także