×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesny dom z wygodnym wnętrzem. Świetny!

Nowoczesny dom z wygodnym wnętrzem. Świetny!

Autor: Ewa Kozioł
01 lut 2023 13:32
Aktualizacja: 12 maj 2023 13:05

Dom w Maliniu został zaprojektowany w nowoczesnej stylistyce. Idealnie wpisuje się w otaczającą go zieleń i łąki. Na formę i wyraz architektoniczny budynku składają się długie, ceglane ściany i ułożone w stosy bryły, biegnące wzdłuż zewnętrznych granic działki.  • Architektura domu zapewnia mieszkańcom prywatność, komfort użytkowania oraz poczucie intymności.
  • Strefa podjazdu zlokalizowana jest od strony północnej, a dom i jego część prywatna otwiera się na południe i na ogród.
  • Wykończenie architektury Domu w Malniu stanowi głównie teksturowana i wydłużona cegła w ciepło-szarej palecie.

Architekci mieli zaprojektować nowoczesną rezydencję zatopioną w zieleni i wpisującą się w okoliczne łąki. Założenie rezydencjonalne jest oparte na funkcjonalnym planie osiowym, na który składa się strefa podjazdu, następnie budynek mieszkalny z jego trzyramienną formą oraz przestrzeń ogrodu. Zagospodarowania terenu działki odnosi się również do ekspozycji względem stron świata. Strefa podjazdu zlokalizowana jest więc od strony północnej, a dom i jego część prywatna otwiera się na południe i na ogród. Poprzez świadome dążenie do oddzielenia od otoczenia i zastosowanie takiego strefowania funkcjonalnego architektura zapewnia mieszkańcom prywatność, komfort użytkowania oraz poczucie intymności.

Wewnętrzny dziedziniec

Na formę i wyraz architektoniczny Domu w Maliniu składają się długie, ceglane ściany i ułożone w stosy bryły, biegnące wzdłuż zewnętrznych granic działki. Podkreślają one poczucie schronienia, ale jednocześnie obejmując ogród z zielenią, czynią go częścią kompozycji architektonicznej pół-atrialnej. Idea wewnętrznego dziedzińca (pół-atrium) stanowi miejsce prywatnego azylu i jednocześnie źródła światło dla strefy przyziemia w budynku. Ten zabieg architektoniczny pozwala otworzyć się na zieleń w dziedzińcu oraz przedłużyć przestrzenie powierzchni użytkowych zlokalizowanych na parterze.

Architektura Domu w Maliniu polega na dialogu między masą brył a pustką przestrzenną, ten dialog określa charakter i atmosferę projektu nie tylko na rzucie, ale także w elewacji i przestrzennej kompozycji.

Wygodny układ funkcjonalny

Układ funkcjonalny rezydencji wpisany jest w dwie kondygnacje w raczej tradycyjny sposób. Na parterze znajduje się część dzienna, techniczna oraz strefa spa i wellness. Na piętrze zlokalizowana została z kolei strefa prywatna z sypialniami mieszkańców. Kondygnacje są połączone otwartym holem z wyeksponowanymi schodami, które w zestawieniu z otwarciami na dziedziniec tworzą znakomitą przestrzeń łączącą obie strefy.

W części dziennej ważną rolę odgrywa przestronny taras zewnętrzny zadaszony stropodachem kompozycyjnie połączonym z całą bryłą. Taras stanowi przedłużenie salonu oraz strefę odpoczynku w sąsiedztwie przydomowego basenu. Nad basenem została zaprojektowana elegancka stalowa pergola, składająca się z wiszących lameli, które zacieniają przestrzeń rekreacji. W ten sposób zostało stworzone wnętrze subiektywne, które uzupełnia i zarazem wydziela wewnętrzny dziedziniec rezydencji.

Szara cegła i okładzina z egzotycznych desek drewnianych

Wykończenie architektury Domu w Malniu stanowi głównie teksturowana i wydłużona cegła w ciepło-szarej palecie. Struktura cegły jest przeplatana współczesnymi aluminiowymi ramami okiennymi o dużych rozmiarach w kolorze grafitowym oraz wypełnieniami w postaci przytulnej okładziny z egzotycznych desek drewnianych. Rezultatem tej kompozycji jest spokojna atmosfera, która podkreśla naturalne światło w domu, przenikanie się wzajemne architektury oraz otwarcia na zieleń wewnątrz dziedzińca.

Powierzchnia: 461,7 m2 (dom) + 70,3 m2 (budynek gospodarczy i szklarnia) = 532,0 m2
Działka: 2386,7 m2

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec, studio projektowe MEEKO Architekci, www.meeko.pl
Współpraca: Monika Piguła, Beata Raś 

Wizualizacje: MEEKO Architekci

Zobacz także Dom w lesie. Efekt 3D na elewacji i dachu. Wyjątkowy projekt polskiego architekta!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także