PARTNER PORTALU
Nowoczesny, "odważny" dom w Stargardzie Szczecińskim

Nowoczesny, "odważny" dom w Stargardzie Szczecińskim

Autor: Wojciech Napora
04 cze 2019 08:00

W Stargardzie Szczecińskim, na osiedlu domków jednorodzinnych powstał dom, który różni się od sąsiadujących budynków. Dzięki odważnym wizjom i nowatorskim rozwiązaniom powstał nowoczesny, bardzo oryginalny budynek, który od razu zwraca uwagę przechodniów.

Właściciel dom mówi, że od samego początku, głównym założeniem było stworzenie domu, posiadającego takie elementy, które wyróżnią go spośród innych obiektów znajdujących się w pobliżu.

Postawiliśmy m.in. na nietypowe okna – miały być wąskie i długie – tłumaczy właściciel domu.

Okna te zamontowano na parterze. Najmniejsze z nich znajduje zaraz przy wejściu do domu, od strony południowej. Drugie, znacznie większe, także umiejscowione po stronie południowej, płynnie przechodzi na ścianę od zachodu. Ostatnie, trzecie okno zaprojektowane w ten sam sposób, umieszczone w wykuszu na ścianie zachodniej, przenika na ścianę północną, otwierając się na duży piękny ogród.

Podczas projektowania domu ograniczeni byliśmy jedynie jego wysokością, która musiała odpowiadać warunkom zabudowy określonym dla całego osiedla. Cała reszta była efektem naszych pomysłów i inspiracji, które czerpaliśmy z różnego rodzaju mediów i własnych obserwacji – tłumaczy właściciel.

Zobacz także: Dom nowoczesny. Ciekawy przykład nowoczesnej architektury. 

Budowa domu trwała 1,5 roku. Na powierzchni 230 m² znajduje się duży salon z aneksem kuchennym, gabinet – używany jako pokój gościnny, łazienka, pralnia, garaż i kotłownia na parterze oraz trzy sypialnie i łazienka na piętrze. W projekcie zrezygnowano z podpiwniczenia.

Parter został zaaranżowany w taki sposób, aby cała jego przestrzeń była otwarta i łączyła się w spójną całość. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania cała konstrukcja stropu opiera się na klatce schodowej, czyniąc z budynku jeden z najnowocześniejszych domów na osiedlu – podkreśla właściciel.

Więcej o nowoczesnych domach będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Inwestorzy, przyjmując założenia projektowe, postawili na materiały budowlane gwarantujące nie tylko ciekawy wygląd, ale także dobrą termoizolacyjność i odporność na uszkodzenia.

Na elewację wybrano perłowobiałą gładką cegłę klinkierową. Jasny kolor klinkieru podkreśla współczesny charakter projektu, a ciemny kolor fugi – wzór cegieł w murze. Ceglana elewacja to pełniąca funkcję ochronną i zapewniająca zamierzony efekt estetyczny widoczna powierzchnia konstrukcji ściany trójwarstwowej. Składają się na nią pustaki, wełna mineralna oraz właśnie klinkierowa elewacja. Zastosowanie technologii ściany trójwarstwowej to kolejna konsekwencja przyjętych przez inwestorów założeń, by dom był ciepły i energooszczędny. Widać ją także w doborze produktów na dach, który przykryto dachówkami ceramicznymi w kolorze antracytowym.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także