×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ogrzewanie domu 2022. Co wybrać do ogrzewania domu? Porównanie kosztów

Ogrzewanie domu 2022. Co wybrać do ogrzewania domu? Porównanie kosztów

Autor: Ewa Kozioł
05 sty 2022 19:31
Aktualizacja: 11 sty 2022 10:32

Czym najlepiej ogrzać dom w 2022 roku, aby nie pójść z torbami po ostatnich podwyżkach?
Ekspercie podowiadają i porównują bieżące koszty eksploatacji najpopularniejszych źródeł ciepła. Warto to wiedzieć!

W związku ze wzrostem cen paliw opałowych i energii elektrycznej porównujemy bieżące koszty eksploatacji najpopularniejszych źródeł ciepła. Eksperci Rotenso podpowiadają czym ogrzewać dom w 2022 r., aby nie pójść z torbami. Przeczytaj koniecznie jeżeli planujesz modernizacje kotłowni lub wyminę źródła ciepła.

Gaz, węgiel, prąd – za co zapłacimy w tym roku więcej i o ile?

Podwyżki cen gazu ziemnego o 54 procent, energii elektrycznej o 24 procent, a także znaczne wzrosty cen węgla, pelletu i drewna, stały się faktem już z końcem minionego roku. Oznaczają one dla większości osób znacząco wyższe wydatki na ogrzewanie, a te w naszej strefie klimatycznej pozostają ważnym składnikiem budżetu każdego gospodarstwa domowego. Słowem – w 2022 roku  wszyscy zapłacimy więcej, bez względu na to czy ogrzewamy dom gazem, ekogroszkiem, pelletem czy pompą ciepła.

Czy jest jakaś dobra wiadomość i dla kogo? Tak, dla właścicieli nowych i docieplonych domów, których utrzymanie będzie teraz realnie tańsze niż słabo izolowanych budynków. Dlaczego? Otóż wzrost cen, jak wspomniano, dotyczy wszystkich paliw opałowych, zaś termomodernizacja, poza względami ekologicznymi, oznacza mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a tym samym niższe koszty ogrzewania.

Porównanie kosztów ogrzewania 2021/2022

Skoro jednak wiemy, że ogrzewanie będzie droższe, to sprawdźmy o ile i dla kogo najbardziej? Aby to policzyć, eksperci producenta pomp ciepła Rotenso Aquami, wykonali kalkulację uwzględniającą aktualne koszty najpopularniejszych paliw opałowych oraz energii. Obliczenia przeprowadzono dla nowego domu o powierzchni do ogrzania 140 m2 wybudowanego zgodnie ze standardem WT2021 o całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło 11677 kWh/rok, zamieszkałego przez 4-osobową rodzinę, której każdy członek zużywa dziennie 50 l ciepłej wody użytkowej. Takie same wyliczenia przeprowadzono także dla nieco starszego budynku o porównywalnej powierzchni, wybudowanego lub zmodernizowanego do standardu WT2014, którego zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe i wynosi 19657 kWh/rok.

Zakładając, że tegoroczna zima będzie porównywalna pod względem temperatur do ubiegłorocznej to z wyliczeń wynika, że podwyżki najmocniej odczują właściciele domów ogrzewanych za pomocą kondensacyjnego kotła gazowego. Jeżeli jesteśmy właścicielami nowego domu to nasz rachunek za ogrzewanie gazem w tym sezonie grzewczym wyniesie ok. 4.188,36 zł brutto, podczas gdy w ubiegłym roku zapłaciliśmy ok. 2.786,45 zł brutto. Jeżeli nasz dom jest nieco starszy, a co za tym idzie słabiej izolowany, podwyżkę odczujemy jeszcze dotkliwiej, ponieważ rachunek wyniesie już ok. 6.675,93 zł brutto, co w porównywaniu z ubiegłorocznym w wysokości ok. 4.316,00 zł brutto oznacza wzrost o 35,35%. Koszt ogrzania nowego domu pompą ciepła powietrze-woda np. Rotenso Aquami zakwalifikowaną w programie „Czyste Powietrze” jako urządzenie o podwyższonej klasie efektywności energetycznej to z kolei wydatek w bieżącym roku rzędu 2.366,23 zł brutto, w stosunku do 2.083,01 zł brutto w minionym roku, czyli jeszcze przed podwyżką ceny prądu, wydaje się do przyjęcia. Prawie tyle samo zapłacimy decydując się na ogrzewanie nowego domu za pomocą kotła na ekogroszek, bo 2.393,72 zł brutto. Decydując się jednak na tradycyjny kocioł na paliwo stałe musimy mieć na uwadze konieczność pełnej obsługi tzw. brudnej kotłowni oraz problem niskiej emisji.

Prognozy na 2022 r., czyli w jakie źródło ciepło zainwestować?

Z analizy HRE Investments wynika, iż w 2021 roku w Polsce powstało około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań. To najwięcej od ponad 40 lat. Wszyscy ci, którzy jeszcze nie zdecydowali, w jakie źródło ciepła zainwestować stoją obecnie przed trudnym wyborem. Ten sam dylemat dotyczy osób zamierzających wymienić stary piec na nowe źródło ciepła. Wiadomo, że rezultatem podwyżek cen gazu może być mniejsza liczba wniosków o dotację w programie „Czyste powietrze”, w szczególności wśród tych wnioskodawców, którzy planowali wymianę starego kopciucha na kocioł gazowy. Jaka jest obecnie rozsądna alternatywa dla kotłów na paliwa stałe?

– Nie ulega wątpliwości, że podwyżki cen gazu, prądu i innych paliw opałowych poważnie uszczuplą portfele Polaków. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wybór oszczędnego źródła ogrzewania, przed którym stoją osoby zarówno planujący budowę domu jak i modernizację kotłowni. Po raz pierwszy, mimo podwyżek cen prądu, przy aktualnym wzroście cen gazu, ogrzewanie za pomocą pompy ciepła stało się znacząco tańsze od ogrzewania domu gazem ziemnym. Dotąd, te dwa sposoby ogrzewania były ze sobą zestawiane ze względu na komfort użytkowania. W przypadku pomp ciepła zwraca się dodatkowo uwagę na to, że jest to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania – ocenia Piotr Miklasz, product manager ds. pomp ciepła Rotenso Aquami

Po podwyżkach gazu instalowanie pomp ciepła, jako źródeł ogrzewania w budynkach jednorodzinnych staje się zasadne i opłacalne. Zdaniem eksperta Rotenso zapowiedź dotacji dla właścicieli nowych budynków do zakupu pomp ciepła w programie „Moje ciepło” z pewnością dodatkowo skłoni inwestorów do wyboru tego źródła ogrzewania. W obecnej sytuacji, spowodowanej tak znacznymi podwyżkami cen gazu, należy się spodziewać, że budujący będą skłonni spełnić restrykcyjne wymagania stawiane przez NFOŚIGW dotyczące stanu technicznego budynku, aby zakupić z dotacją alternatywne źródła ogrzewania, których eksploatacja pozwoli w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także