Piękny dom nad jeziorem Czorsztyńskim. Mega projekt na stromą działkę!

Piękny dom nad jeziorem Czorsztyńskim. Mega projekt na stromą działkę!

Autor: Justyna Łotowska
13 maj 2022 10:44

Dom japoński otwarty widokowo na Jezioro Czorsztyńskie - taki budynek już niedługo powstanie w Pieninach. Za projekt odpowiadają architekci z Pracowni Architektonicznej MIDI. Świetny!

  • Dom nad jeziorem Czorsztyńskim to minimalistyczny projekt pracowni MIDI. 
  • Zielona rampa łączy salon i przylegający do niego taras z położonym niżej ogrodem o naturalnym charakterze.
  • W najniższej części działki zaprojektowano wjazd do garażu, a w najwyższej wejście główne do budynku.
  • W projekcie uwagę zwracają płyty włókno-cementowe na elewacjach i dachu, naturalne drewno we wnękach domu, ukryte rynny i rury spustowe, proste, drewniane pergole.
  • Inny projekt z tej pracowni: 140-metrowy dom w nowoczesnym stylu. Zobaczcie też projekt wnętrz!

Działka, na której został zaprojektowany dom japoński, znajduje się na południu Polski, a jej największym atutem jest rozpościerający się z niej widok na Jezioro Czorsztyńskie. Założeniem architektów było, aby ze wszystkich głównych pomieszczeń, gdzie przebywają mieszkańcy tego domu widok był równie piękny - okna wszystkich sypialni, salonu, dwóch łazienek i studia zostały więc skierowane w kierunku jeziora.

Dom na działce o dużym spadku

- Ze względu na widokowy charakter dom jest rozłożysty. Mimo to staraliśmy się "wpisać" go w naturalny teren o dużym spadku - zielona rampa łączy salon i przylegający do niego taras z położonym niżej ogrodem o naturalnym charakterze. W najniższej części działki umieściliśmy wjazd do garażu, a w najwyższej wejście główne do budynku, w taki sposób, aby zaraz po wejściu do domu zaskakiwał piękny widok - mówi architektka z pracowni MIDI, Alicja Karaś

Kolejnym założeniem domu japońskiego był minimalizm. Oszczędność formy oraz materiałów jest widoczna szczególnie na zewnątrz budynku: świadczą o niej płyty włókno-cementowe na elewacjach i dachu, naturalne drewno we wnękach domu, ukryte rynny i rury spustowe, proste, drewniane pergole. Minimalistyczny, powściągliwy charakter domu na wejściu przełamuje dzwonek do drzwi.

- Dom przeznaczony jest dla czterech osób oraz okazjonalnych gości. Staraliśmy się go zaprojektować z poszanowaniem potrzeb wszystkich członków rodziny - dodaje Alicja Karaś

Autorzy projektu: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Marta Strus, Katarzyna Lipska, Pracownia Architektoniczna MIDI

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także