Piękny dom wtopiony w nadmorskie wzgórze

Piękny dom wtopiony w nadmorskie wzgórze

Autor: Wojciech Napora
04 paź 2019 08:00

Rzut oka na dom i uwagę przykuwa oryginalny, pofalowany kształt dachu, który został wykonany z metalu i pokryty powłoką cynkową. Inspiracją przy jego tworzeniu były fale morskie oraz... łuski smocze. Cynkowe płytki "łuski" pokrywające dach zostały wykonane ręcznie.

Rezydencja położna jest na wzgórzu, na działce o powierzchni 210 m kw o nachyleniu 42º z zapierającym widokiem na Morze Śródziemnomorskie. Architekci ze studia GilBartolome Architects chcieli, aby dom stał się częścią wzgórza i wtopił się w otaczający śródziemnomorski krajobraz .

Dom składa się z dwóch kondygnacji. Na niższej znajduje się taras połączony z basenem. Na wyższym poziomie domu umiejscowione są pomieszczenia mieszkalne, z których widać dolną część dachu. To właśnie z górnych pomieszczeń domu roztacza się wspaniały widok na Śródziemnomorskie Morze.

Zobacz także: Projekt domu parterowego z garażem na dwa samochody. 

Dom został "schowany" w zboczu klifu, dzięki czemu w pomieszczeniach, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura, około 19ºC. Efekt ten osiągnięty jest dzięki 40-cm szczelinie umiejscowionej między wnętrzem a ścianami oporowymi. Przez tą przestrzeń przepływa powietrze regulujące temperaturę pokojową, dzięki zastosowaniu systemu wentylacyjnego. Podgrzewa on lub chłodzi wnętrza.

Cynkowa skorupa dachu jest ocieplona i została oparta o powłokę wykonaną ze zbrojonego betonu. Tę żelbetową konstrukcję dachu wspierają także podpory, słupy oraz ściany oporowe. W ten sposób mieści się tam przestrzeń domowa zorganizowana w na wzór stref lub "wysp" aktywności. Może się w niej zmieścić nawet 70 osób.

Dzięki wykorzystaniu ruchomej przeszklonej fasady, ogromny otwarty taras, położony w dolnej części rezydencji, łączy się ze strefą domową. W ten sposób nawet będąc wewnątrz domu można nieprzerwanie podziwiać śródziemnomorski krajobraz.

Opływowe pofalowane sufity domu wykonano z gipsu. Ich geometryczny kształt nie jest przypadkowy. Został tak zaprojektowany, aby zapewniać optymalną cyrkulację powietrza i wentylację we wszystkich pomieszczeniach domu.

Meble wewnątrz domu zostały zaprojektowane cyfrowo i wykonane (na miejscu) na zamówienie z takich nietypowych materiałów, jak włókno szklane i żywica poliestrowa. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także