PARTNER PORTALU
Piękny projekt domu: to budynek pasywny! Zobaczcie, jak wygląda w środku!

Piękny projekt domu: to budynek pasywny! Zobaczcie, jak wygląda w środku!

Autor: Justyna Łotowska
09 sie 2021 09:22

Budownictwo pasywne to przyszłość! Zobaczcie, jak może wyglądać taki dom. Ten na zdjęciach powstał dla czterosobowej rodziny i częściowo wbudowano go w górskie zbocze.

Ten dom jednorodzinny zaprojektowano dla czteroosobowej rodziny i zbudowano w górskiej okolicy w Kanadzie. Nowoczesny dom, zaprojektowany i wykonany w systemie domu pasywnego, ma trzy poziomy. Zainspirowany został regionalną architekturą i jest wynikiem  ścisłej współpracy pomiędzy architektami, budowniczymi i konsultantami do spraw budownictwa pasywnego.

- Charakter okolicy i lokalna architektura skłoniły nas do zwrócenia się w stronę historycznej formy. Dzięki układowi w kształcie litery "L" i kombinacji dwóch rodzajów połaci dachowych, dom czerpie swoją sylwetkę z wiejskich budynków typu Saltbox, które powstały w XVII-wiecznej Nowej Anglii i które do dziś zdobią tereny wiejskie w Eastern Townships - mówią twórcy projektu, architekci z pracowni L’Abri. 

Nowoczesny dom w minimalistycznym stylu

Dom jest zwrócony na południe, co sprzyja pasywnemu ogrzewaniu słonecznemu i panoramicznym widokom na dolinę. Trzypoziomowa konstrukcja została wkomponowana w  zbocze góry. Dzięki wybudowaniu tylnej części parteru na poziomie ogrodu i wybraniu nachylenia dachu odzwierciedlającego ukształtowanie terenu, dom odzwierciedla topografię miejsca, a jednocześnie pozostaje osłonięty od strony ulicy. Na trzecim, najniższym poziomie znajduje się garaż, który pełni również funkcję warsztatu.

Wnętrza są przestronne i jasne. Część dzienna, oświetlona dużymi oknami, jest prawdziwym sercem domu. Jej funkcje zorganizowano wokół centralnej bryły, która obejmuje łazienkę, kuchnię, spiżarnię i łazienkę. Od północy sypialnie dzieci zostały doświetlone wąskimi poziomymi pasami, przez które pięknie widać pobliski las. W narożniku litery L znajduje się taras częściowo osłonięty pergolami, które służą jako osłony przeciwsłoneczne i pasywnie regulują temperaturę wewnątrz domu.

Materiały budowlane są proste i trwałe: ściany oporowe zbudowaneo z wydobytego kamienia, główna elewacja jest drewniana, część wejściowa to cedr, a dach - szara stal. 

Dom pasywny - co to?

Termin "dom pasywny" odnosi się do standardu budownictwa o wysokich parametrach, który promuje efektywność energetyczną, komfort i zrównoważony rozwój budynków. Opracowany 30 lat temu w Niemczech przez Passivhaus Institut, standard ten oznacza m.in. oszczędność energii grzewczej na poziomie około 80%.

Podstawowe zasady tego standardu są proste:  izolowana i bardzo szczelna bryła, odzysk ciepła z systemu wentylacji mechanicznej oraz projekt, który optymalizuje orientację i wielkość okien i drzwi, aby umożliwić pasywne ogrzewanie budynku.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, domy pasywne nie są wyłączone z sieci, ale ich zużycie energii i zależność od mediów są zmniejszone prawie do zera. 

Projekt: pracownia L’Abri
Zdjęcia: Raphaël Thibodeau

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także