×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Tak wygląda najlepszy dom w Polsce! Piękny, nowoczesny projekt

Tak wygląda najlepszy dom w Polsce! Piękny, nowoczesny projekt

Autor: Justyna Łotowska
03 lis 2022 15:05

Pracownia Reform Architekt trzeci rok z rzędu z tytułem Best Architecture Single Residence Poland przyznanym przez European Property Awards! Jak podoba wam się nagrodzony dom? Jest nowocześnie i minimalistycznie!

European Property Awards jest jednym z najważniejszych europejskich konkursów w branży architektonicznej (jego początki sięgają 1993 roku). Nie zdarza się często, że trzeci rok z rzędu jury międzynarodowego konkursu przyznaje tytuł najlepiej zaprojektowanego domu tej samej pracowni.

Architekt Marcin Tomaszewski otrzymał tytuł  Best Architecture Single Residence Poland za projekt RE: Q HOUSE!

RE: Q HOUSE najlepszym domem w Polsce!

- Cały ten projekt „żyje”, z każdej strony dom wygląda inaczej. Jeśli wejdziemy do niego od frontu i przejdziemy na tyły – mamy wrażenie jakbyśmy byli w zupełnie innym budynku. Ten element pewnej niespodzianki i jednocześnie niedopowiedzenia powoduje, że ten dom nigdy się nie znudzi - mówi Marcin Tomaszewski.

RE: Q HOUSE został zaprojektowany tak, aby budynek mógł ewaluować wraz z potrzebami domowników, nie tracąc przy tym wyważonej kompozycji. Daje to nieskończone możliwości rozbudowy domu i uzupełniania go o kolejne bryły. Swobodę w formowaniu, ustawianiu i dokładaniu brył udało się osiągnąć także dzięki usytuowaniu budynku w centralnej części działki.

Aby idea nieskończoności mogła się urzeczywistnić, ważne było także trzymanie się zasady organizującej cały projekt - każda funkcja musiała zmieścić się w danym prostopadłościanie, by bryły pozostały w styku, bez przenikania się.

Zaprojektowanie prostopadłościanów względem siebie nawzajem pozwala uzyskać efekt ruchu. Tworzy to ciekawą formę właśnie ze względu na dynamikę. Klarowny podział na bryły z wpisanymi w nie funkcjami wprowadza naturalny porządek i organizuje przestrzeń. Wywodzący się z tradycyjnego podziału układ funkcjonalny nabiera nowego wyrazu dzięki świeżemu spojrzeniu architekta.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także