Ten dom kosztuje 150 tys. zł i jeszcze zrobi dla ciebie prąd!

Ten dom kosztuje 150 tys. zł i jeszcze zrobi dla ciebie prąd!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
14 kwi 2020 16:30

Polski startup stworzył tani i ekologiczny dom prefabrykowany, który można postawić bez pozwolenia w dwa dni. Czy to dobra propozycja dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą zadłużyć się na dziesięciolecia aby kupić wymarzony dom? Zobaczcie!

Całoroczny, ekologiczny dom, który generuje więcej energii niż zużywa to projekt polskiego startupu Solace House. W założeniu miał to być projekt domu dla każdego. Wszystko, co niezbędne do jego stworzenia jest dostarczane przyszłemu właścicielowi w jednym kontenerze. Całość wykonana jest z drewna, a w wersji plusenergetycznej na dachu przewidziane są panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.

–Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, będący w 80% gotowy do recyklingu – mówił Piotr Pokorski, jeden z założycieli firmy.

Całoroczny dom można postawić bez pozwolenia na budowę w zaledwie trzy dni. Rozwiązanie jest kombinacją efektywnej termoizolacji, odpowiednich urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz konstrukcji płytowej nowego typu. Jeden model budynku, a co za tym idzie – zestaw powtarzalnych elementów sprawiają, że jest on szybki i tani w produkcji, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla wielu młodych osób, które stoją przed decyzją o zakupie swojego pierwszego własnego lokum, a mają na uwadze dobro środowiska. Powierzchnia budynku wynosi 35 m2, dzięki antresoli przestrzeń mieszkalna została powiększona o 10 m2 przestrzeni mieszkalnej, dzięki czemu wynosi ona w 45 m2. Jego koszt wynosi zaledwie 100 tys. złotych netto. To połowa kosztów budowy tradycyjnego domu o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych. W wersji plusenergetycznej koszt rośnie do 150 tys zł netto.

Konstrukcja domu opiera się głównie na dwóch podstawowych materiałach. Pierwszym jest płyta MFP.  Drugim elementem konstrukcji budynku jest piana poliuretanowa pełniąca rolę termoizolacji, z ekologicznym środkiem spieniającym, nie zawierającym szkodliwych dla środowiska związków.

Na pokrycie elewacji budynku pokazowego wybrano stalową blachę, która sprawia, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest niezwykle prosta, a sama blacha jest produktem podlegającym w wysokim stopniu recyklingowi. Szalówka jest wykonana z modrzewia syberyjskiego, który pozyskiwany jest w bardzo surowym syberyjskim klimacie i jest drewnem bardzo wytrzymałym, o małych przyrostach rocznych. Dzięki rekuperatorom odzyskujemy ciepło ze zużytego powietrza i ogrzewamy nim świeże powietrze z zewnątrz. Pozwala to na ograniczenie zużycia energii do minimum.

Sam budynek jest ogrzewany dzięki produktom Innova, dystrybuowanych przez firmę Tempcold (otrzymujemy je przy zakupie domu). HVAC to urządzenie, które pozwala ogrzać budynek w zimę, a ochłodzić w lato. Co najważniejsze, jest zasilane w 100% z energii elektrycznej z paneli PV. Natomiast pompa CWU służy jako centrala wody użytkowej z odzyskiem ciepła, przez co staje się superenergooszczędna w eksploatacji.

Dom ekspozycyjny Solace House można zobaczyć w Warszawie, przy ul. Rektorskiej 4. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także