Ten dom pod Łodzią powstał ze starej stodoły!

Ten dom pod Łodzią powstał ze starej stodoły!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
23 lip 2020 10:52

Stara stodoła zamieniona w nowy energooszczędny dom to projekt architektów z pracowni Yatta Architekci. Zobacz koniecznie ten ciekawy projekt!

Stodoła była prostym budynkiem w dobrym stanie technicznym, w którym inwestorzy dostrzegli duży potencjał. Dodając do niej długą podłużną bryłę architekci z pracowni Yatta Architekci stworzyli budynek o rzucie w kształcie litery L. Sama stodoła stała się w nim sercem domu z salonem i kuchnią. Z kolei w  dobudowanej bryle mieszczą się sypialnie wraz z garażem i strefą wejściową. Założenie było takie, aby nowo powstała część budynku nie starała się zdominować starej, ale razem z nią tworzyła lepszą całość.

Czytaj też: Dom stodoła - te projekty trzeba zobaczyć

Projekt zgodny z ideą domu pasywnego

Rozbudowa stworzyła zasłonięte od strony drogi, ale otwarte na las podwórze. Projekt powstał zgodnie z zasadami budowy domu pasywnego opracowanymi przez Passive House Institute. Dlatego też budynek, na tyle, na ile pozwalały założenia programowe, ma prosty kształt, a największe otwarcia zaplanowano od strony południowej i zachodniej. Obiekt wyposażony jest także w rekuperację i pompę ciepła.

Staraliśmy się  się nie zniszczyć krajobrazu i wyciągnąć ze stodoły jej najlepsze cechy - dużą przestrzeń i piękne wrota. W rezultacie została zaprojektowana prosta i funkcjonalna bryła, która podkreśla walory istniejącego budynku - mówią architekci z pracowni Yatta.

Zobacz również: Nowoczesna stodoła: pomysł na ciekawy dom

Powierzchnia zabudowy: 250,00 m2, powierzchnia użytkowa: 201,80 m2
Wysokość: 5,13 m
Kubatura: 621,95 m3

Projekt: Yatta Architekci (https://www.yatta-architekci.com/

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także