Ten piękny dom z Polski może zostać najlepszym budynkiem na świecie! Zobacz koniecznie!

Ten piękny dom z Polski może zostać najlepszym budynkiem na świecie! Zobacz koniecznie!

Autor: Justyna Łotowska
04 sie 2022 09:17

Międzynarodowy Festiwal Architektury opublikował listę obiektów, które powalczą o tytuł najlepszego budynku świata. Jest wśród nich dom z Polski - Polska Zagroda projektu Bogusława Barnasia z BXB Studio!

World Architecture Festival to jeden z najważniejszych konkursów w branży architektonicznej. Na ogłoszonej liście finalistów znajdują się projekty z całego globu. W doborowym gronie gwiazd światowej architektury takich jak Foster + Partners, Zaha Hadid Architects, MVRDV, Henning Larsen czy Mecanoo znalazły się dwie pracownie z Polski – BXB studio Bogusław Barnaś oraz Kuryłowicz & Associates!

O tytuł najlepszego budynku świata powalczy Polska Zagroda projektu Bogusława Barnasia oraz gmach Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego projektu Kuryłowicz & Associates.

Międzynarodowe jury wyłoni dwóch zwycięzców – najlepszy budynek świata - World Building of the Year oraz najlepszy projekt - Future Project of the Year. Werdykt poznamy podczas gali 2 grudnia w Lizbonie.

W gronie finalistów WAF22 znalazł się również niezrealizowany projekt BXB studio - Dom Polski - w kategorii „Future Project - House". W tej kategorii do finału konkursu zakwalifikowało się zaledwie 8 projektów z całego świata!

Polska Zagroda z deszczem nagród!

Z kolei Polska Zagroda Barnasia to jeden z 17 obiektów nominowanych w kategorii „House and Villa – Rural/Coastal"do finału WAF2022! Rywalizuje z innymi domami autorstwa tak prominentnych architektów jak np. Broadway Malyan, John Wardle czy Patterson Associates. 

Co więcej, Bogusław Barnaś zaledwie kilka dni temu we włoskim mieście Como odebrał srebrną statuetkę A'Design Award za projekt Polskiej Zagrody. Miesiąc wcześniej w warszawskiej siedzibie SARP za ten dom odebrał nominację do Nagrody Roku SARP. Rok wcześniej Polska Zagroda otrzymała nagrodę Salonu Architektury przyznawaną przez Małopolską Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Budynek ten był publikowany i komentowany przez najbardziej prestiżowe media architektoniczne na świecie takie jak Wallpaper, Dezeen i inne.

 

Bogusław Barnaś w swojej ponad 20-letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

- Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy. 

Polska Zagroda - dom z tradycji

Polska Zagroda jest nowoczesna i nawiązuje do tradycji.

– To twórcza transformacja typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję mieszkalną, gdzie w miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaprojektowaliśmy pięć przenikających się stodół, które kreują ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń – mówi architekt Bogusław Barnaś.

Zaprojektowany dom to skończone, niezależne dzieło architektoniczne, ale zgodnie z życzeniem inwestora uwzględnia również możliwy dalszy proces rozwoju inwestycji, polegający na rekonstrukcji i modernizacji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki.

Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca czy funkcje budynku. Pierwsza, masywna bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła mieści część dzienną oraz sypialnię z drewnianym pomostem prowadzącym w dzikie obszary otaczającego krajobrazu.

Bryła ta usytuowana jest w tym samym miejscu, w którym stała historyczna stodoła. Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej odwzorowano autentyczny klimat ażurowej stodoły. Tuż obok posadowiona jest bryła kuchni w taki sposób, aby jej narożne okno stanowiło basztę widokową dla strefy wejściowej znajdującej się w centralnej bryle z jej ornamentalną, transparentną ścianą tworzącą portal wejściowy. Bryły mieszczące pokoje dzieci czy gabinety do pracy posiadają otwarcia widokowe z drugiej strony, wciskając się pomiędzy okazałe drzewa, które staraliśmy się zachować.

Poszczególne stodoły zostały wykończone drewnem o zróżnicowanej strukturze, bo i historyczne budynki gospodarcze posiadały swój indywidualny charakter.

Dom historyczny

Dom przeznaczony do rozbiórki został uwzględniony w projekcie jako potencjalny kolejny etap rozwoju inwestycji. Architekci zaproponowali przywrócenie jego pierwotnych, pięknych proporcji, zaburzonych przez przypadkowe dobudówki z lat późniejszych.

Strefę wejściową zaakcentowano nowym zadaszeniem, nawiązując do istniejącej drewnianej ornamentyki historycznego podcienia. We wnętrzach domu odsłonięty został pierwotny budulec – czerwona cegła, aby wydobyć prawdziwe piękno. Zrekonstruowany piec kaflowy będzie wyeksponowany w głównej, dwupoziomowej przestrzeni przekrytej drewnianą konstrukcją dachu. To, co wyróżnia ten dom, to brak czwartej elewacji w tradycyjnym wydaniu. Całkowite przeszklenie ściany szczytowej pozwala eksponować strukturę domu na zewnątrz, w kierunku tarasu domu nowego. Dom stary stał się niezależną przestrzenią gościnną i hobbystyczną. Jest otulony barwną zielenią charakterystyczną dla tego typu zabudowy wiejskiej.

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także