PARTNER PORTALU
Ten projekt cię zaskoczy! Nowoczesny dom weekendowy nad jeziorem

Ten projekt cię zaskoczy! Nowoczesny dom weekendowy nad jeziorem

Autor: Justyna Łotowska
02 lut 2021 18:22

Ten niewielki dom weekendowy, zaprojektowany w bardzo nowoczesnym stylu, daje poczucie luksusowej przestrzeni, a jednocześnie zapewnia świetny widok na otaczającą przyrodę.

 Kompaktowy dom został zbudowany dla czteroosobowej rodziny. Zawiera pokój dzienny, kuchnię i jadalnię, patio, trzy sypialnie, jedną łazienkę i dwie toalety. Układ jest opracowany od wewnątrz do zewnątrz,   inteligentne rozmieszczenie funkcji pozwala wykorzystać każdy centymetr cennej powierzchni. 

Bryła domu została ustawiono w taki sposób, aby jak najlepiej eksponować widok na pobliskie jezioro i aby jak najdłużej w ciągu dnia korzystać w ciepłych promieni słońca. Bryłę podzielono na cztery części, dzięki czemu z każdej z nich można podziwiać piękne panoramy. Aby wyeksponować ciekawy, niemal rzeźbiarski kształt bryły, elewacje zaprojektowano bardzo minimalistycznie, z niewidocznymi zakończeniami dachów i  ramami okiennymi ukrytymi za drewnianą elewacją.

Inny projekt tej pracowni: Ten dom pływa po kanale w Amsterdamie! Zobaczcie, jak wygląda w środku!

Wszystkie pomieszczenia mają duże okna lub przesuwne drzwi, które można całkowicie otworzyć, aby w pełni połączyć wnętrze z zewnętrzem. Niestandardowe meble i zabudowy meblowe podkreślają graficzny charakter wnętrz. 

- Użyliśmy prostych materiałów, takich jak naturalne dębowe panele drewniane lub bejcowane na czarno, aby połączyć je z "szorstką" elewacją z drewna sosnowego. Na podłodze z kolei znalazł się polerowany beton. Chcieliśmy, aby w tym projekcie architektura i wnętrze połączyły się w jedną, spójną całość. Dzięki prostym, ale inteligentnym rozwiązaniom dom jest wygodny, a jednocześnie energooszczędny, przyjazny dla środowiska i zbudowany niewielkim nakładem środków. W tym sensie to modelowy przykład małego domu; inteligentny, wygodny, ale bez ustępstw w kwestii jakości zarówno we wnętrzu, jak i w projekcie architektonicznym. Najlepszy dowód, że małe jest piękne - mówią architekci z pracowni 129, twórcy tego projektu. 

Lokalizacja: Vinkeveen, Holandia
Projekt: i29 interior architects & Chris Collaris
Zakończenie budowy: styczeń 2019 r. 
Zdjęcia: Ewout Huibers

Podobny dom: Mobilny i tani dom z Polski: pomysł na kryzys? Zobacz jak go zbudowano!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także