×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
To najlepsze polskie domy 2019 roku!

To najlepsze polskie domy 2019 roku!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
10 sie 2020 16:13

Dom jednorodzinny Green Line na Warmii i dom ramowy na Śląsku to realizacje nagrodzone w plebiscycie Polska Architektura XXL 2019, w kategorii przestrzeń prywatna. Obie wpisują się w regionalny kontekst, czerpiąc też inspiracje z tamtejszej tradycyjnej zabudowy. Jak wam się podobają nagrodzone domy?

Nagrodzony przez architektów i zdobywca nagrody Grand Prix 2019 projekt domu Green Line, autorstwa Mobius Architekci, to nowatorska bryła o powierzchni 500 m ², która wlewa się w tkankę pofałdowanej tektoniki Warmii, tworząc miejsce intymne i funkcjonalne. Osią projektu jest „zielona linia”, żelbetowa płyta zawieszona ponad opadającym terenem, która przedłuża jego górny zarys.

Oko przykuwają minimalizm i prostota. Zabudowa uformowana w literę „L” , drewniane lamele w ścianach szczytowych oraz pokrywa trawiastego dachu o nachyleniu 45 stopni, to wyraźne nawiązania to tradycyjnych chat warmińsko-mazurskich. Centrum domu stanowi atrium, wokół którego skupia się życie mieszkańców. Atrium oddziela też przestrzeń od silnie wiejących wiatrów w tym regionie. Od tej strony umieszczono płyty z betonu, które przełamują tradycyjne elementy nowoczesnymi a szerokie przeszklenia otwierają wnętrze domu na okoliczny krajobraz i jezioro. Inne wykorzystane materiały to ceramika i alumuniowe płyty.

W nawiązaniu do architektury Śląska

Innym projektem, który nawiązuje tym razem do tradycyjnej zabudowy Śląska jest dom ramowy autorstwa biura Awinci Architects. Teren działki z zabudową z PRL paradoksalnie zainspirował architektów. Tak powstała prosta forma na planie prostokąta z płaskim dachem wlana w grubą czarną ramę. Jest to element z tamtego regionu, który nawiązuje do śląskich brył wykończonych czarnych łupkiem. Dominujące materiały to czerwona cegła rozbiórkowa oraz beton, który urozmaica konstrukcję.

Wnętrza są ich kontynuacją. Podłoga i sufit obleczone są w cegłę i beton. Gdzieniegdzie wetknięte elementy drewna i szkła rozświetlają całość. Ogromny taras na terenie ogródka to idealne miejsce spotkań z huśtawkami i hamakami. Priorytetem podczas tworzenia domu była prostota i energooszczędność. Stąd prosta bryła i plan pozostałych elementów – fundamentów, dachu, okien i systemu docieplania.

Oba projekty oryginalnie wykorzystują tradycję zabudowy regionu i wpisują się w lokalny krajobraz.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także