×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Trendy 2022 w architekturze. Te trendy będą widoczne w nowym roku

Trendy 2022 w architekturze. Te trendy będą widoczne w nowym roku

Autor: Ewa Kozioł
05 sty 2022 08:36
Aktualizacja: 06 sty 2022 15:14

Ekologia, zrównoważone projektowanie, energooszczędność. To tylko niektóre z trendów, które będą widoczne w architekturze w 2022 roku.

Ekologia w projektowaniu

Odpowiedzialność i troska o środowisko to coraz częściej podejmowane tematy w branży budowlanej. Jak wynika z danych opublikowanych przez JLL, nieruchomości ogółem odpowiadają za 40% światowej emisji CO2. Jest to jeden z głównych czynników mających wpływ na to, że organizacje i przedsiębiorstwa działające w sektorze budowlanym coraz chętniej angażują się w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

– Dekarbonizacja budynków jest jedną z najskuteczniejszych metod mających wpływ na złagodzenie negatywnych skutków zmian klimatycznych na poziomie globalnym. Wymaga to innowacyjnego podejścia do projektowania zarówno budynków, jak i całych osiedli oraz miast. Ekologia powinna przestać przejawiać się wyłącznie w widniejących na billboardach chwytach reklamowych, a stać się podstawowym elementem światopoglądowym – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. Jak dodaje: – Budynek o niskiej lub zerowej emisji gazów cieplarnianych powinien być wysoce wydajny energetycznie i wykorzystywać wyłącznie energię odnawialną.

Projekty zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Projekty powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

– Dobrze przemyślany projekt wpływa na koszt prac budowlanych oraz późniejsze koszty eksploatacyjne. Powinniśmy korzystać z materiałów pochodzenia naturalnego nadających się do recyklingu – konstrukcyjnych, izolacyjnych czy wykończeniowych. To ważne, by myśleć o tym, co stanie się z budynkiem w przyszłości, jaki zostanie po nim ślad na naszej planecie – komentuje Agnieszka Szczepaniak.

W kontekście nowych obiektów na znaczeniu zyskuje także koncepcja miast 15-minutowych. Opiera się ona na założeniu, że wszystko, co niezbędne, powinno znajdować się w odległości maksymalnie 15 minut od miejsca zamieszkania. Dotyczy to sklepów, usług, placówek medycznych, szkół, przedszkoli czy miejsc pracy. Mieszkańcy spędzają mniej czasu na dojazdach, przesiadają się na inne środki komunikacji, wzrasta bezpieczeństwo i zmniejsza się emisja. Wszystko to zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Wzrost znaczenia rewitalizacji w projektowaniu miast

Istotnym aspektem jest także modernizacja i rewitalizacja obiektów przy kurczących się zasobach gruntów. – Rosnąca popularność terenów czy obiektów wymagających rewitalizacji widoczna jest od dłuższego czasu. Jednak nabiera ona na znaczeniu zwłaszcza teraz, kiedy mamy do czynienia z brakiem gruntów. Będzie ona podążać w stronę tworzenia osiedli typu mixed-use, dzięki czemu zapomniane, często zdewastowane tereny zyskają „nowe życie”, a odrestaurowane nieruchomości – zabytkowe czy historyczne – stworzą atrakcyjne przestrzenie nierzadko w bardzo dobrych lokalizacjach. Pozwoli to zapobiegać zjawisku rozlewania się miast – kończy Agnieszka Szczepaniak.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także