×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Tynk na elewacje. Zobacz 15 pomysłów na wykończenie domu

Tynk na elewacje. Zobacz 15 pomysłów na wykończenie domu

Autor: Katarzyna Masłowska
23 kwi 2016 21:16

Elewacja domu – wykończona tynkiem to najczęściej spotykany przypadek w krajobrazie domów jednorodzinnych. Tynki zawdzięczają swą popularność atrakcyjnej cenie i bogatej kolorystyce. Dobrze komponują się również z drewnem, kamieniem, blachą czy szkłem.

Elewacja domu – wykończona tynkiem to najczęściej spotykany przypadek w krajobrazie domów jednorodzinnych. Tynki zawdzięczają swą popularność atrakcyjnej cenie i bogatej kolorystyce. Dobrze komponują się również z drewnem, kamieniem, blachą czy szkłem.

Tynk barwiony, czy tynk + farba 

Odpowiednie dobranie tynku na elewację – zarówno pod względem faktury, jak i kolorystki – jest bardzo ważne. Decydując się na wykończenie fasady tynkiem mamy do wyboru dwie możliwości – zastosowanie przysłowiowego mineralnego „szarego tynku” i pomalowanie go odpowiednio dobraną farbą lub też zakup zaprawy tynkarskiej barwionej w masie.

Z technologicznego punktu widzenia oba rozwiązania będą poprawne. Jednak trzeba pamiętać, że pozornie tańsze materiały (w przypadku zakupu tynku i farby oddzielnie), spowodują wydłużenie się robót tynkarskich i większe koszty robocizny.

Bogata oferta dekoracyjnych tynków elewacyjnych powoduje, że inwestorzy oraz wykonawcy mają do dyspozycji wiele możliwości wykończenia fasady. Mnogość kolorów w połączeniu ze strukturami tynków umożliwia stworzenie oryginalnej elewacji, która nie tylko będzie zachwycać swoim wyglądem, ale również będzie chronić ściany budynku przez długie lata. Ponadto, tynki wspaniale komponują się z każdym typem innego materiału elewacyjnego: szkłem, kamieniem, drewnem.

Wybór koloru

Kolorystykę tynku należy wybierać z rozmysłem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych jest zastosowanie delikatnej kolorystyki opartej na pastelach lub kompozycji monochromatycznej, czyli wykorzystaniu barw o zróżnicowanej jasności. Wybierając kolor wykończenia, musimy wziąć pod uwagę m.in. otoczenie.

Domy położone na otwartej przestrzeni, dla których główne tło stanowią zieleń i niebo, powinny współgrać z barwami natury, zaś kolorystykę obiektów w gęstej zabudowie czy przestrzeni miejskiej należy dekorować mając na uwadze zestawienia użyte na sąsiadujących budynkach. Generalnie przyjętą zasadą jest wybieranie dla elewacji 2-3 kolorów – jednego dominującego, dla pokrycia większej części fasady, a następnie jednego lub maksymalnie dwóch akcentów – kolorów towarzyszących, zarezerwowanych dla elementów dekoracyjnych, np. cokołów.

Jeżeli jednak na fasadzie planowane jest wykorzystanie okładzin typu klinkier, cegła, kamień albo drewno, automatycznie powinniśmy ograniczyć zestaw do jednego lub dwóch odcieni harmonizujących z barwami zastosowanych dekoracji. W tym przypadku również najlepszym rozwiązaniem są pastele.

Intensywne barwy utrudniają dopasowanie różniących się fakturą dekoracji do pozostałych elementów, nie tylko samego obiektu, ale również otoczenia. Ponadto, mocne kolory optycznie zmniejszają dom, dlatego warto rezerwować je dla domów o rozbudowanej bryle i dużej kubaturze. Dokonując wyboru odcienia w sklepie, pamiętajmy, że będzie on wyglądał zupełnie inaczej na fasadzie budynku. Dlatego warto, przed podjęciem ostatecznej decyzji, pomalować fragment elewacji w wybranym kolorze, aby móc ocenić ostateczny efekt w rzeczywistych warunkach oświetleniowych, w różnych miejscach.

Ogromnym ułatwieniem w doborze koloru jest możliwość skorzystania z aplikacji multimedialnych, zamieszczanych bezpłatnie na stronach producentów chemii budowlanej, gdzie możemy samodzielnie skomponować kolorystykę elewacji naszego domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także