
Willa Frame w Kościelisku. Piękny dom łączący tradycję z nowoczesnością
Ten nowoczesny dom doskonale wpisuje się w górski krajobraz. Architektom udało się bowiem pięknie połączyć to co współczesne z elementami tradycji.

Budynek o powierzchni 250 metrów kwadratowych powstał w Kościelisku. Charakterystyczny zamysł projektu stanowi nowoczesne przetworzenie okapów - typowego elementu architektury domów góralskich.
Tradycyjne zadaszenia zastąpiono nowoczesną w formie, modrzewiową ramą. Tworzy ona jednocześnie zadaszenie traktu biegnącego w przyziemiu domu. Powstało w ten sposób oryginalne obramowanie dające podstawę balkonów, na których bardzo zależało inwestorom. Restrykcyjnie wymagane zapisami planu miejscowego okapy wciągnięto w plan nowego budynku, tworząc w ten sposób spójną i nowoczesną bryłę. Całość dopełniły kamienne podmurówki z lokalnego piaskowca nawiązujące do tzw. kamiennej "pecki" - tradycji kładzenia kamieni szczelnie, jeden po drugim na sobie bez konieczności użycia zaprawy.
Budynek z drewna modrzewiowego wyposażono w nowoczesny detal drewnianych żyletek załamujących światło wpadające do werandy. Dzięki temu powstał nowoczesny budynek wyróżniający się na tle sąsiedniej zabudowy, pełen jednak czytelnych cytatów i zapożyczeń z lokalnych tradycji budownictwa podhalańskiego. Przetworzone elementy regionalnego detalu pozwoliły na ich wykorzystanie w projekcie domu w pełni współczesnego, zachowując zarazem nierozerwalność tradycji miejsca.
Zdjęcia: Krystian Morawetz
Nazwa domu: Willa FRAME
Architektura: Karpiel Steindel Architektura
Jan Karpiel Bułecka, Marcin Steindel
Architektura wnętrz: Karpiel Steindel Architektura
Architektura krajobrazu: Paweł Poradzisz, Zieleń s.c
Konstrukcja: mgr inż. Mariusz Stanisz, Galistra biuro konstrukcyjne
Generalny wykonawca: Karpiel Steindel s.c
Powierzchnia terenu: 905 m2
Powierzchnia zabudowy: 156 m2
Powierzchnia użytkowa: 246 m2
Powierzchnia całkowita: 384 m2
Kubatura: 805 m3
Liczba mieszkań: budynek jednorodzinny
Realizacja: 2107-2018 rok
Koszt inwestycji: 1,2 mln zł