PARTNER PORTALU
Współczesna wersja kostki polskiej

Współczesna wersja kostki polskiej

Autor: Wojciech Napora
20 maj 2019 11:00

Dom-rama to świetny przykład nowoczesnej architektury nawiązującej do czasów PRL. Projekt warszawskiej pracowni 81.WAW.PL został oparty na niekonwencjonalnych założeniach. Konstrukcja prostopadłościennej bryły nawiązuję do znanej kostki mazowieckiej.

Nazwa domu odnosi się do otoczenia, w jakim będzie położony – rama stanowi kadr malowniczego krajobrazu, jaki roztacza się przez dominujące przeszklenia.

Niesztampowy projekt

Niekonwencjonalne podejście do projektowania domów staje się coraz bardziej popularne, głównie dzięki rosnącej odwadze inwestorów. Zwracają oni uwagę na oryginalność i styl dlatego nie chcą kupować gotowego, sztampowego projektu. Zależy im na wyjątkowości i wyróżnieniu się wśród okolicznych zabudowań.

Więcej o nowoczesnych domach będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy. 

Najważniejszą, centralną częścią budynku jest dwukondygnacyjny salon przeszklony z obydwu stron, dzięki czemu jest on maksymalnie otwarty na otoczenie. Dodatkowo, przeszklenia te można złożyć, tworząc z salonu swego rodzaju zadaszony „taras”.

Zabawa z oknami

Takie rozwiązanie sprawia, że budynek wygląda jakby nie miał innych okien poza tym jednym – centralnym.

Okna w budynku to zabawa modułem kwadratu. Od strony wjazdowej w prawym narożniku budynku powstała ażurowa perforacja, za którą kryją się okna doświetlające wnętrze – podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architektka z pracowni 81.WAW.PL.

Na parterze zostały zaaranżowane: salon, jadalnia, kuchnia, toaleta dla gości oraz garaż i pomieszczenie gospodarcze.

Na piętrze zlokalizowano natomiast dwie sypialnie dla dzieci z własnymi łazienkami oraz sypialnię małżeńską, również z oddzielną łazienką. Do sypialni rodziców dzieci mają dostęp przez „mostek”, który przecina salon. Innowacyjność realizacji przejawia się także w dbałości o środowisko i zastosowaniu energooszczędnych materiałów.

Modny Corten

Cały dom obłożony jest blachą typu Corten, która charakteryzuje się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne – opowiada Rafał Grudziąż, współautor projektu z pracowni 81.WAW.PL. Na jej powierzchni formuje się warstwa patyny, która spowalnia proces korozji. Ponadto wpływa korzystnie na środowisko, gdyż stal tego typu nie wymaga dodatkowej obróbki w trakcie produkcji i eksploatacji – dodaje.

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty w ciągu całego cyklu życia produktów zastosowanie tego materiału przynosi znaczne korzyści finansowe.

Dom-rama to nie tylko przykład oryginalnej i stylowej architektury, ale także zmieniających się trendów w budownictwie. Dzięki odważnym projektom oraz inwestorom otwartym na nowe kierunki i rozwiązania możemy spodziewać się coraz większej liczby ciekawych budynków mieszkalnych, które będą mogły konkurować z zagranicznymi realizacjami.

Zobacz także: Dom z widokiem na Giewont.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także