×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zobacz ciekawy, aluminiowy dom

Zobacz ciekawy, aluminiowy dom

Autor: Wojciech Napora
06 lut 2017 12:49

W przepięknym krajobrazie regionu Vestfold w Norwegii położony jest nowoczesny dom letniskowy, który pomimo swojej innowacyjnej formy, znakomicie wpisuje się w malowniczy nadmorski archipelag. Aluminum Cabin, jak sama nazwa wskazuje, pokryty jest aluminiową blachą.

Dom wybudowano w miejscu starych niepraktycznych domków letniskowych. Bryła budynku oraz jego wtopienie się w krajobraz w dużej mierze podyktowane zostały restrykcyjnymi przepisami zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie. Dom usytuowany jest pomiędzy dwiema skałami i specyfika terenu sprawia, że – w zależności od punktu widzenia – jest on schowany lub wyrasta nagle zza skały.

W porównaniu z polskimi warunkami Aluminium Cabin ciężko nazwać domkiem letniskowym, ponieważ ma on aż 90 m², a tyle często miewają nasze całoroczne domy mieszkalne. Budynek składa się z trzech połączonych wspólną przestrzenią części, a elewacja w pewien sposób podkreśla charakter poszczególnych pomieszczeń. Część prywatna jest zabudowana i osłonięta, a dzienna otwarta i dostępna.

Podział na strefy umownie wyznacza kalenica. Z jednej strony mieści się sypialnia, kuchnia i łazienka, a z drugiej przestronny pokój dzienny. Część dzienna jest mocno przeszklona, dzięki czemu można cieszyć się słońcem, a jednocześnie schronić się przed wietrzną pogodą.

Intrygujący materiał wykończeniowy to aluminium odporne na działanie wody morskiej. Część oszklona składa się z drzwi przesuwnych, dzięki którym salon można całkowicie otworzyć na przyrodę. Aluminiowa fasada jest nie tylko praktyczna, ale także ciekawie współgra ze światłem, które ekspresyjnie się od niej odbija.

Projekt: Jarmund/Vigsnæs AS Arkitekter

Położenie: Vestfold, Norway

Rodzaj budynku: dom letniskowy

Inwestor: prywanty

Powierzchnia użytkowa: 90 m²

Realizacja: ukończony w 2013 roku

Zdjęcia: Nils Petter Dale

Arcihtekci: Einar Jarmund, Håkon Vigsnæs, Alessandra Kosberg, Ane Sønderaal Tolfsen

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także