Zobacz górską rezydencję w "sercu" Alp Francuskich

Zobacz górską rezydencję w "sercu" Alp Francuskich

Autor: Radosław Zieniewicz
12 cze 2017 23:47

Ta górska rezydencja znajduje się w środku bajkowego  krajobrazu Alp Francuskich. Jednak architekci ze studia Razavi Architecture mieli nie lada wyzwanie przy budowie tego domu. Okazało się że musieli sprostać restrykcyjnym wytycznym architektonicznym. Czy udało im się spełnić  te wszystkie wymagania i stworzyć ciepły dom górski? Przekonajcie się sami.

Ten górski dom znajduje się w jednej z dziewiczych dolin Alp Francuskich, gdzie panują rygorystyczne wymagania co do warunków zabudowy. Architekci ze studia Razavi Architecture musieli „zmierzyć” się z drastycznie ograniczoną swobodą architektonicznego tworzenia.

Wszystko, od wysokości budynku po szerokość dachu, przez dobór materiałów, a nawet rozmiar stolarki okiennej i drzwiowej, było odgórnie narzucone architektom od samego rozpoczęcia prac nad projektem tej rezydencji górskiej, tak aby była ona zbliżona do tradycyjnej lokalnej zabudowy.

Z drugiej strony architektom zależało na stworzeniu oryginalnego projektu, wyróżniającego się od  tradycyjnych domów górskich.

Obejść ograniczenia

Architekci w celu „obejścia” tych wszystkich ograniczeń, przestudiowali wszystkie zabytkowe budynki z okolicy, aby określić granice, w jakich mogą się poruszać, budując od podstaw ten górski dom.

Przestudiowali oni różnorodne bryły domów, i jak one wpłynęły na ukształtowanie lokalnej architektury. Dzięki temu udało im się stworzyć ciekawy projekt domu, w którym na próżno szukać wszelkich sztucznie dodanych, przestarzałych elementów „naśladujących” na siłę tradycyjne budownictwo.

Ciepłe wnętrze

Dominuje tu tradycyjna aranżacja wnętrz, przeplatana przez nowoczesne akcenty, takie jak duże przeszklenia okien. Wnętrza są przestronne i wypełnia ciepłe, naturalne drewno. Meble także wykonane zostały z drewna, ale architektom udało się przemycić nowoczesny design.

Widać to szczególnie w takich pomieszczeniach jak łazienka, gdzie obok drewnianej zabudowy, wyróżniają się nowoczesne umywalki, czy przeszklone kabiny prysznicowe. I trzeba podkreślić, że architektom to połączenie tradycyjnej aranżacji z nowoczesnymi akcentami, w pełni się udało.

Zobacz także luksusową willę w kształcie litery "Y".

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także