Zobacz jak wygląda życie w "betonowej kostce"

Zobacz jak wygląda życie w "betonowej kostce"

Autor: Radosław Zieniewicz
20 marz 2017 11:43

Ta betonowa 2-piętrowa „kostka” znajduje się w północnej Szwajcarii w dzielnicy Füllinsdorf. Rezydencja z oryginalną, betonową elewacją, wyróżnia się finezyjnie rozmieszczonymi, małymi i dużymi kwadratowymi oknami.

Betonowy dom zaprojektowali architekci z Wespi de Meuron Romeo architects. Architekci starali się jak najlepiej zintegrować rezydencję z istniejącą tkanką miejską. Betonowa rezydencja umiejscowiona jest na pochyłym terenie.

Do domu można dostać się z poziomu garażu naziemnego lub z tyłu budynku, przez mały dziedziniec od głównego salonu, z najwyższej kondygnacji. Klatka schodowa zlokalizowana jest w centrum domu i łączy 2 kondygnacje. 

Funkcjonalne rozmieszczenie

Na parterze znajduje się piwnica wraz z pomieszczenia magazynowe. Można się do nich dostać od zadaszonego parkingu. Na pierwszej kondygnacji, mieści się sypialnia główna wraz z dwiema kolejnymi sypialniami.

Odnajdziemy też tam pokój gościnny, gabinet oraz łazienki. Na najwyższej kondygnacji znajduje się właściwa przestrzeń mieszkalna. Tam mieszkańcy, codziennie korzystają z kuchni i jadalni oraz salonu z dostępem do częściowo zadaszonego dziedzińca z dostępem do ogrodu.

Surowe i proste wnętrze

Przy aranżacji wnętrz architekci sięgnęli po proste materiały, takie jak drewno. Odnajdziemy tam też surowy beton nawiązujący do elewacji domu.

Tynk cementowy, naśladujący beton, pokrywa ściany i sufity. Architekci wykorzystali przestrzenne wnęki i zagłębienia w ścianach, które przejmują częściowo funkcję meblościanek. Są to miejsca na książki i przedmioty codziennego użytku. 

Podłogi zaś wykonane zostały z gładkiego polerowanego cementu. Okna i wyposażenie wnętrz wykonano z naturalnego dębu. Jego zadaniem jest ocieplenie surowej, betonowej aranżacji. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także