×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dom z garażem: 12 dobrych projektów

01 kwi 2020 09:31

Garaż w bryle budynku, wolno stojący, a może wiata? Który wariant będzie najlepszy? Sprawdźcie wady i zalety każdego rozwiązania.

  • Dane Techniczne:

Kwestia ulokowania garażu to jeden z wielu dylematów, jaki mają do rozstrzygnięcia inwestorzy planujący budowę domu. O wyborze konkretnej opcji decydują nie tylko kwestie finansowe, ale również względy praktyczne, funkcjonalność, warunki zabudowy oraz możliwości, jakie stwarza działka.

Garaż wpisany w projekt domu

Za garażem w bryle budynku przemawia przede wszystkim wygoda. Niekorzystne warunki pogodowe nie mają wpływu na komfort korzystania z auta, a bliskość domowych pomieszczeń ułatwia komunikację. Przydomowy garaż często pełni też funkcję dodatkowego pomieszczenia, w którym przechowujemy sprzęt sportowy (rowery, narty itp.), narzędzia ogrodnicze itp. Wpisanie garażu w bryłę domu oszczędza miejsce na działce, choć z drugiej strony może ograniczać powierzchnię użytkową budynku.

W przypadku małych domów warto rozważyć, czy nie lepiej zrezygnować z garażu na rzecz np. dodatkowej sypialni dla gości. Wznoszenie garażu wraz z domem ogranicza formalności – nie wymaga osobnego pozwolenia na budowę, projektu budowlanego, doprowadzenia instalacji itp. Przekłada się to bezpośrednio na koszty. Garaż w bryle budynku często okazuje się tańszym rozwiązaniem niż budynek wolno stojący, wymaga jednak zapewnienia odpowiedniej wentylacji i izolacji termicznej. Optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie garażu w sąsiedztwie kotłowni, pralni czy wiatrołapu, tak aby wejście nie prowadziło bezpośrednio do pomieszczeń mieszkalnych. 

Projektując domy usytuowane przy ruchliwych ulicach architekci często wykorzystują garaż jako bufor oddzielający część mieszkalną domu od hałasów dochodzących z zewnątrz. Z pewnością warto też zainwestować w dobrej jakości drzwi pomiędzy garażem a domem. Powinny one chronić wnętrze domu przed przenikaniem dźwięków, zapachów oraz temperatury z garażu. Dobre drzwi powinny też stawić opór włamywaczom, ponieważ – jak pokazują statystyki – duża część z nich dostaje się do domów przez okna bądź bramy garażowe.

Niewątpliwą zaletą garażu zintegrowanego z domem jest stawka podatku – taka sama jak dla budynków mieszkalnych, a więc niższa niż w przypadku garażu wolno stojącego, który traktowany jak pomieszczenie gospodarcze. Jeśli z jakichś względów nie chcemy garażu w domu, warto rozważyć opcję wolno stojącego budynku połączonego z domem wspólnym dachem.

Garaż wolno stojący

Na osobny garaż często decydują się posiadacze dużych działek. Jest to także dobra opcja dla tych, którzy wznosząc dom odłożyli budowę garażu „na później”. W tym przypadku dobrze jest jednak wcześniej zaplanować usytuowanie garażu na działce i przewidzieć możliwość dojazdu do niego. Należy też pamiętać o określonych przepisami wymaganiach, które musi spełniać budynek. Minimalna odległość garażu od granicy działki wynosi 3 m. Jeśli projekt przewiduje ścianę z oknem, to musi ona być usytuowana co najmniej 4 m od granicy. Bliżej granicy mogą jedynie stać garaże, których długość nie przekracza 5,5 m, a wysokość 3 m.

Garaż w formie wolno stojącego budynku wymaga odrębnego pozwolenia na budowę, co pociąga za sobą wszystkie opłaty z tym związane, a także konieczność posiadania projektu budowlanego, zatrudnienia kierownika budowy, doprowadzenia instalacji elektrycznej itp. Nie musimy jednak obawiać się przenikania spalin samochodowych do wnętrza domu, ani strat ciepła przez nieogrzewany garaż.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także