PARTNER PORTALU

Mały dom: 12 dobrych projektów

27 marz 2020 09:32

Głównym ograniczeniem przy budowie domu jest najczęściej budżet. Dlatego warto rozważyć wybór małego domu, który prawie zawsze będzie tańszy w realizacji i późniejszej eksploatacji.

  • Dane Techniczne:

Przed laty domy budowano z myślą o wielopokoleniowej rodzinie. Dlatego tak ważne było, by swobodnie zmieściło się w nim wiele osób. Dziś sytuacja się zmieniła. Coraz rzadziej widuje się kilka pokoleń mieszkających pod jednym dachem. Obecnie dom ma zapewnić niezależność i prywatność. Dlatego duży nie zawsze znaczy bardziej komfortowy. Inwestorzy raczej rzadko potrzebują naprawdę dużego domu.

Zacznijmy od działki

Wybór działki pod mały dom nie różni się zbytnio od wyboru działki pod duży budynek. Oczywiście poza samą wielkością. W przypadku małych domów również ważne jest jej usytuowanie względem stron świata. Optymalnie położona działka ma wjazd od północy. Pozwala to na ulokowanie części dziennej domu od strony południowej z wyjściem na nasłoneczniony ogród z tyłu działki. Działka z wjazdem od południa może być tańsza, ale będzie wymagała usytuowania części dziennej domu od strony ulicy. Tym samym ograniczy nieco wybór projektów. Warto jednak pamiętać, że rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata jest indywidualną kwestią każdego inwestora. Niektórzy z nich świadomie rezygnują z części dziennej od południowej strony.

Dzisiaj najczęściej oferowane są tzw. trudne działki, czyli takie, które mają rozmaite kształty, od trapezów po trójkąty, bywają wąskie lub ze spadkiem terenu. Dysponując taką parcelą mamy mniejszą dowolność wyboru projektu, niż posiadacze parceli o symetrycznych kształtach. Wciąż jednak możemy wybierać w bogatej ofercie projektów stworzonych specjalnie z myślą o problematycznych działkach.

Ile kondygnacji?

Budynek z piętrem lub poddaszem użytkowym korzystny jest na działkach niewielkich, ponieważ pozwala na wygospodarowanie większego ogrodu. Najczęściej bywa też jedynym możliwym rozwiązaniem dla posiadaczy wąskich parceli. Wbrew pozorom, na zalesionych działkach lub usytuowanych w gęstszej zabudowie miejskiej, budowa domu z dwiema kondygnacjami może być jedyną szansą na wpuszczenie odpowiedniej ilości światła naturalnego do większości dziennych pomieszczeń.

Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym lub piętrowych mają mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe o identycznym metrażu, są więc częściej wybierane przez inwestorów posiadających mniejsze działki. Nie bez znaczenia jest też kalkulacja kosztów. Wbrew pozorom, budowa domu z dwiema kondygnacjami może okazać się porównywalna, a nawet tańsza, niż budynku o takiej samej powierzchni użytkowej, zlokalizowanej jedynie na parterze. Po pierwsze, ze względu na mniejszy obwód bryły domu, koszt wybudowania fundamentów na dogodnych warunkach glebowych, zmniejszy się nawet o 40%. Po drugie, powierzchnia dachu konstruowanego nad drugą, mniej rozłożystą kondygnacją domu piętrowego, czy tym bardziej tego z poddaszem użytkowym, jest dużo mniejsza, i dzięki temu można zaoszczędzić na więźbie dachowej, jak też materiale pokryciowym. Warto też mieć na uwadze mniej kosztowny rozkład instalacji.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także