PARTNER PORTALU

Nowoczesne projekty domów – aktualne trendy

Autor: Wojciech Napora
22 maj 2017 09:46

Architektura nieustannie podąża w nowych kierunkach, a pojawiające się trendy mają swoje odzwierciedlenie w wyglądzie i funkcjonalności projektowanych domów. Silnym trendem w architekturze jest dążenie do projektowania i wznoszenia domów energooszczędnych. Podnoszeniu efektywności energetycznej domów sprzyja rozwój nowych technologii, które otwierają nowe perspektywy w kreowaniu zarówno formy architektonicznej jak i przestrzeni wewnętrznej.

  • Dane Techniczne:

Nadając bryle domu prosty kształt, rozmieszczając w przemyślany sposób odpowiednio duże przeszklenia można znacząco ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania.

Dla współczesnych Inwestorów, obok komfortowo zaprojektowanego wnętrza, bardzo duże znaczenie ma wygląd zewnętrzny domu, zarówno kształt bryły budynku jak i sposób wykończenia elewacji, kompozycje kolorów oraz rodzaje zastosowanych materiałów. Widać coraz większe zainteresowanie Inwestorów projektami domów o maksymalnie uproszczonych bryłach, które obok nowoczesnego designu zapewniają sprawną realizację i oszczędną eksploatację. Podążając za obowiązującymi trendami projektanci tworzą oryginalne koncepcje nowoczesnych projektów domów. Wśród nich wyróżniają się domy o prostych bryłach, często w kształcie kubików z płaskim dachem, które oferują bardzo przestronne wnętrza, nieograniczone skosami i łatwe w aranżacji. Wykorzystując nowoczesne technologie na płaskim dachu można zaaranżować wygodny taras, ogród a nawet basen.

Charakter nowoczesnych domów podkreślany jest stylowym wykończeniem elewacji. Najczęściej stosowaną bazą są tynki w stonowanych kolorach, modne odcienie szarości, które tworzą efekt surowej elegancji. Detale architektoniczne i wyróżniające się elementy dobrze akcentują materiały o innej strukturze. Popularnością cieszą się naturalne kamienne i drewniane okładziny, niezwykle efektownie prezentuje się odporny na różne warunki atmosferyczne klinkier oraz cegła, można go zastosować na wybranych fragmentach elewacji lub całych fasadach. Chętnie wykorzystywanym materiałem jest także stal oraz szkło, szczególnie elegancko prezentują się całoszklane balustrady.

Elementem wyróżniającym nowoczesne projekty domów są duże przeszklenia, dodają bryle lekkości, podkreślają jej charakter. Inwestorzy niezmiennie doceniają walory płynące z użytkowania jasnych i dobrze doświetlonych wnętrz. Właściwe zorientowanie domu względem stron świata i usytuowanie największych okien od strony południowej pozwoli w optymalny sposób pozyskiwać energię słoneczną i ograniczyć koszty ogrzewania. Dla współczesnych Inwestorów ważnym kryterium podczas wyboru projektu domu jest odpowiednia organizacja strefy rekreacyjnej na świeżym powietrzu oraz możliwość płynnej komunikacji przestrzeni wewnętrznej z tarasem i ogrodem. Dom szeroko otwarty na ogród jest bardziej przestronny, zyskuje na atrakcyjności.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także