Zobacz jakie projekty najchętniej wybierają Polacy

Autor: Wojciech Napora
17 maj 2017 09:56

Polacy chętnie budują domy jednorodzinne i często decydują się na wybór gotowego projektu. Jak wynika z „Raportu o budowie w Polsce” (Oferteo, 2016), aż 59% respondentów wskazało na wybór gotowego projektu domu. Taka decyzja wiąże się z korzyściami finansowymi – gotowy projekt będzie zawsze tańszy od indywidualnego. Jakie rozwiązania w budownictwie są teraz na czasie? Sprawdzamy.

  • Dane Techniczne:

Marzysz o nowym domu? Szukasz inspiracji do stworzenia funkcjonalnego, a jednocześnie modnego budynku? W tym roku modne są projekty domów zarówno bardzo nowoczesnych, o płaskich dachach i wielu przeszkleniach, jak i te inspirowane kształtem dawnego podmiejskiego budownictwa. Architekci w tym roku wzorują się nawet na pomieszczeniach gospodarczych takich jak… stodoła! A to jeszcze nie wszystko – zobacz, co będzie modne w projektach domu w 2017 r.

1. Domy energooszczędne – ekonomia idzie w parze z estetyką

Domy pasywne lub energooszczędne to wciąż jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat. Dbanie zarówno o swój portfel, jak i o środowisko jest teraz niezwykle na czasie. Jaki zatem powinien być dom energooszczędny?

Podstawową zasadą jest ograniczenie energii używanej do ogrzewania domu. W tym celu należy zwrócić uwagę m.in. na kształt i położenie budowli. Dużą rolę odgrywa maksymalne uproszczenie, tak by stosunek przegród zewnętrznych do ogólnej kubatury budynku był możliwie najmniejszy. Właśnie dlatego taką popularnością cieszą się proste projekty domów.

Poleca się także wybór projektu domu z dachem dwuspadowym o odpowiedniej termoizolacji. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie domu względem stron świata. Duży taras ogrodowy i największe przeszklenia dobrze jest ustawić od strony południowej. Pomieszczenia gospodarcze można umieścić od strony północnej.

Dobre Domy_Lukrecja II_ FOTO.jpg
Dobre Domy_Lukrecja II_ FOTO.jpg

Dobre Domy, Lukrecja II

2. Nowoczesne stodoły – hit architektoniczny w projektach domów 2017

Wspomniane dwa nurty trendów budowlanych 2017 – nowoczesność i powrót do korzeni – znajdują tutaj swoje odzwierciedlenie. Moda na „nowoczesne stodoły” narodziła się stosunkowo niedawno i kładzie nacisk przede wszystkim na prostotę bryły budynku i wyrazisty dach. Jaki?

Dach w tzw. nowoczesnych stodołach to dach bezokapowy. Co to znaczy? Okap to dolna, wystająca poza obręb budynku, część dachu, która staje się parasolem przeciwsłonecznym dla ścian i okien usytuowanych tuż pod nią. Okap chroni również przed ulewnym deszczem. Taki powrót do dawnych budynków bez okapów powoduje, że dom staje się bardziej nasłoneczniony. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się czas na roboty wykonawcze, a także unika problemu z wilgocią dostającą się do wewnętrznych partii dachu.

Dobre Domy_Olivier_ FOTO.jpg
Dobre Domy_Olivier_ FOTO.jpg

Dobre Domy, projekt Oliwier

3.Projekt domu z płaskim dachem – możliwy modny ogród na dachu

Nowoczesny budynek charakteryzuje się nie tylko prostą bryłą i nowymi rozwiązaniami technologicznymi. O stylu modernistycznym świadczy też wybór formy dachowej. Najbardziej nowoczesne, jednak nie wszędzie możliwe – ze względu na obostrzenia w miejscowym planie zagospodarowania – są płaskie dachy. Poza bardzo nowoczesnym wyglądem stropodachów dają one także dodatkowe korzyści użytkowe. Można na nim chociażby urządzić bardzo modny tzw. zielony dach, czyli założyć ogród na dachu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także