×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
6 wskazówek jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu

6 wskazówek jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu

Autor: Radosław Zieniewicz
28 marz 2017 09:22

Każdy z nas chce, aby jego mieszkanie było ciepłe i przytulne, jednak większość osób, patrząc na swoje rachunki za ogrzewanie, zastanawia się, co zrobić, aby były one niższe. Dzięki doborowi odpowiedniego ogrzewania oraz systemu kominowego, jak również pamiętaniu o kilku prostych czynnościach, zyskamy nie tylko odpowiednią temperaturę w naszym domu, ale również nie nadwyrężymy domowego budżetu. Oto 6 praktycznych wskazówek na zoptymalizowanie zużycia ciepła w domu.

Gdy dostajemy coraz większe rachunki za ogrzewanie, zaczynamy się zastanawiać nad modernizacją lub inwestycją w nowoczesne technologie, które pomogą nam w uzyskaniu jak najlepszych efektów termicznych.

Jednym z elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy termomodernizacji, to dobór właściwego systemu ogrzewania i wentylacja. Sprawne działanie tych elementów na pewno będzie bardzo pomocne w „walce" o ciepło w domu.

Nowoczesne kotły wyposażone w termostat, sprawdzone rozwiązania kominowe, nowoczesne grzejniki oraz kilka prostych codziennych czynności – to klucz do sukcesu.

Termostat – wszystko pod kontrolą

Standardowo każdy kocioł grzewczy wyposażony jest w termostat, który steruje jego pracą. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, choć dość niewygodne, gdyż wymaga ono ręcznego przestawiania wartości temperatury na kotle. Osoby korzystające w ten sposób z instalacji grzewczej narzekają nie tylko na uciążliwą obsługę, ale też na panujący w pomieszczeniach chłód lub ich przegrzewanie, a tym samym wysokie rachunki.

Dlatego sam termostat do regulacji ogrzewania nie wystarcza, najczęściej stosuje się więc dodatkowe urządzenia sterujące jak np. regulatory pokojowe. Są to urządzenia do sterowania pracą kotła, umieszczone w pokoju. Dzięki temu, iż wyposażone są one w czujnik temperatury wewnętrznej, termostat samoczynnie porównuje ją z wartością ustawioną przez użytkownika.

Takie rozwiązanie daje możliwość ustawienia niższej temperatury w nocy, gdyż przyjmuje się, że zdrowiej jest spać w pomieszczeniach o 2-3 stopnie chłodniejszych niż zazwyczaj. Pamiętać przy tym należy, że optymalna temperatura w pomieszczeniach użytkowych powinna wynosić ok. 20-21°C.

Nie warto ogrzewać mieszkania powyżej tego poziomu, ponieważ, gdy na zewnątrz temperatura jest w granicach zera, a w mieszkaniu są np. 23°C, to tracimy o 15 proc. więcej ciepła niż przy 20°C.

 Komin – serce każdego domu

Nawet najnowocześniejszy kocioł nie będzie prawidłowo działał bez odpowiedniego systemu kominowego. Warto więc postawić na taki, który zapewni prawidłowe ciepło, ale i bezpieczeństwo.

Jednym z takich rozwiązań, proponowanych przez firmę Jawar, jest czterowarstwowy komin Jawar Nord przeznaczony  do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych paliwami stałymi w budownictwie energooszczędnym.

Zaletą Jawar Nord jest nie tylko odprowadzanie spalin, ale także doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny. W czasie pracy urządzenia grzewczego takiego jak np. wkład kominkowy powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie kominka z kominem zasysane jest powietrze do spalania. Takie rozwiązanie nie powoduje wychładzania mieszkania, tak jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz, jest także bezpieczne dla użytkowników, gdyż zapewnia stały dopływ tlenu do komory spalania. Zastosowanie specjalnej technologii w kominie sprawia, że odzyskuje on ciepło ze spalin, przez co użytkownicy jednocześnie oszczędzają na ogrzewaniu domu – tłumaczy Paweł Jarzyński, prezes zarządu firmy Jawar.

Zasłaniaj okna…

Po pierwsze warto mieć na uwadze, że najszybszym sposobem na uciekające z domu ciepło są okna. Dlatego nie zapominajmy o zasłanianiu ich po zmroku. Zasłonięcie firanek, rolet czy żaluzji stanowić będzie dodatkową barierę dla uciekającego ciepła.

…ale nie grzejniki

Niezwykle istotnym ogniwem systemu grzewczego w każdym domu są grzejniki. To one oddają ciepło bezpośrednio do pomieszczeń, dlatego ich usytuowanie i sposób użytkowania wpływa na wysokość rachunków.

Pamiętajmy, że najlepiej zainstalować je tam, gdzie następują największe starty ciepła, czyli w okolicach okien, drzwi balkonowych lub dużych przeszklonych ścian. Ważne jest również to, aby nie zasłaniać ich żadnymi przedmiotami, czy meblami. Długie zasłony czy suszarki zamontowane na grzejnikach mogą spowodować stratę ciepła w wysokości nawet 20 %. 

Wyłączaj, gdy nie korzystasz…

Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest przykręcenie grzejników na minimum, gdy nie przebywamy w domu. Wyjeżdżając na weekend czy na wakacje, nie ma potrzeby ogrzewać pustego domu. Tak samo należy postępować z pokojami, których nie używamy.

…oraz gdy wietrzysz mieszkanie

Często pojawiającym się błędem użytkowników nieruchomości jest uchylenie okna przy włączonych grzejnikach. Taki zabieg co prawda pozwala stopniowo wymieniać powietrze w mieszkaniu, ale też powoduje uchodzenie świeżo ogrzanego powietrza z mieszkania. Zanim otworzymy okno, pamiętajmy o wyłączeniu grzejnika. Dzięki temu kaloryfer nie będzie musiał grzać powietrza, które i tak zaraz ucieknie przez okno.

Pamiętajmy również, że wymiana powietrza zajdzie znacznie szybciej, jeśli otworzymy okna na oścież. Z uwagi na to, że zimne powietrze jest znacznie cięższe niż ciepłe, zacznie wypełniać pomieszczenie od dołu. Zazwyczaj okna montowane są tak, że jest pewna przerwa między oknem, a sufitem i to ona właśnie chroni ciepłe powietrze przed wypchnięciem na zewnątrz.

Aby system grzewczy mógł w pełni prawidłowo pracować, należy pamiętać również o regularnych przeglądach wszystkich instalacji. Zadbać trzeba nie tylko o sam kocioł i komin, ale również grzejniki, tak aby były w pełni sprawne i odpowietrzone.

Starajmy się utrzymywać całość instalacji w optymalnym trybie pracy, a coroczny przegląd przed sezonem grzewczym powinien być naszym stałym nawykiem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także