Automatyka wjazdowa. Nowe możliwości

Automatyka wjazdowa. Nowe możliwości

Autor: Wojciech Napora
27 kwi 2017 17:54

Od czasu debiutu automatyki do bram minęło już wiele lat. W tym okresie licznym przekształceniom uległy nie tylko ceny, lecz także możliwości i funkcje, jakie nowoczesne urządzenia oferują swoim inwestorom. Jednym z przejawów rozwoju tej technologii jest najbardziej skomplikowana część automatyki wjazdowej, czyli centrala sterująca. Urządzenie, choć wygląda niepozornie, ma znacznie więcej funkcji niż tylko włącz/wyłącz.

Inteligentny dom jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób. Możliwość zdalnego sterowania kilkoma urządzeniami, znacznie poprawia komfort życia. Sposobem na stworzenie ekosystemu komunikacyjnego dla domowej automatyki jest idea interconnectivity, dzięki której możemy połączyć wszystkie urządzenia w sieć, zyskując efekt synergii. W tę koncepcję doskonale wpisują się centrale sterujące firmy BFT.

Mózg automatyki wyjazdowej

Idąc z nurtem najnowocześniejszych technologii BFT skonstruowało protokół komunikacji, dzięki któremu zwykłe produkty zyskują na funkcjonalności. Idea interconnectivity sprawiła, że za sprawą jednego spójnego systemu, możemy przy pomocy smartfona czy tableta kontrolować wszystkie drzwi i bramy z siłownikami automatycznymi. By umożliwić komunikację między nimi, nie potrzebne są wcale wielka rewolucja. Jedyne, co musimy zrobić, to dodać kartę rozszerzającą do napędu bramy i zainstalować odpowiednią aplikację na swoim telefonie.

Przy zakupie centrali sterującej niewątpliwie należy zwrócić uwagę na możliwość jej dostosowania do preferowanego sposobu korzystania z bramy. A także na możliwość zainstalowania w niej karty rozszerzającej. Wszystkimi ustawieniami parametrów pracy można sterować za pomocą interfejsu LCD, który znacznie uproszcza obsługę urządzenia.

Centrale sterujące BFT wyposażone są w wyświetlacz LCD umożliwiający bardzo precyzyjne ustawienie parametrów pracy np. osobne ustawienie siły na otwieranie i zamykanie, czasu pracy z dokładnością do jednej sekundy lub idealne dopasowanie do oczekiwań czasu automatycznego zamykania. Wyjmowane kostki centrali sterującej ułatwiają wykonanie połączeń, a diody LED umożliwiają szybką i łatwą diagnostykę. Natomiast sam proces programowania odbywa się poprzez mikroprzełącznik DIP-SWITCH oraz potencjometry regulacyjne – tłumaczy Tomasz Grzechnik, Ekspert firmy BFT.

Furtka pod zdalną kontrolą

Jeśli brama nie posiada osobnego wejścia dla pieszych przyda się funkcja furtki, czyli niepełnego otwarcia. Wyposażone są w nią nasze centrale sterujące – dodaje Tomasz Grzechnik, Ekspert firmy BFT.

Zależnie od indywidualnych upodobań, brama może się zamknąć po ponownym naciśnięciu przycisku, lub po upływie wcześniej skonfigurowanego czasu. Istnieje też możliwość rozpoczęcia procesu zamykania tuż po wykryciu przejścia osoby.

Odpowiednie dobranie centrali sterującej jest ważne również dlatego, że to na niej spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe działanie wszystkich urządzeń peryferyjnych – pilotów, siłowników czy fotokomórek. Podczas zakupów, warto wybierać wyroby tylko jednego producenta, to daje nam gwarancję, że wszystkie elementy będą do siebie pasować i odpowiednio ze sobą współgrać.

Sprawne działanie całego systemu gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania zarówno naszego pojazdu jak i bramy, wiec upewnijmy się wcześniej czy wybrane przez nas urządzenie, będzie można podłączyć pod konkretną centralę sterującą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także