PARTNER PORTALU
Bezpieczna praca z elektronarzędziami

Bezpieczna praca z elektronarzędziami

Autor: Radosław Zieniewicz
05 sie 2019 14:00

Przestrzeganie zasad bezpiecznego użytkowania narzędzi ma ogromne znacznie zarówno podczas niewielkich prac domowych, jak i bardziej zaawansowanych robót w warsztacie. Od tego czynnika zależy nie tylko jakość wykonywanych prac, ale przede wszystkim zdrowie, a nawet życie operatora. Oto kilka istotnych wskazówek, które uchronią użytkowników elektrosprzętu przed niebezpieczeństwem.

Najczęściej popełnianymi przez użytkowników błędami w pracy z narzędziami są: niestosowanie się do instrukcji obsługi, użytkowanie sprzętu niezgodne z przeznaczeniem, jego przeciążenie, brak konserwacji, stosowanie osprzętu złej jakości, a także nieodpowiedzialne zachowania ze strony samych użytkowników.

Aby temu zapobiec zaraz po zakupie urządzenia należy wnikliwe zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją obsługi i warunkami gwarancji. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i błędów popełnianych w procesie użytkowania.

To producent określa dla jakiej grupy odbiorców dedykowane jest dane narzędzie, jego przeznaczenie i warunki użytkowania. Pod żadnym pozorem nie należy stosować urządzeń niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez producenta, gdyż grozi to uszkodzeniem narzędzia, a także stwarza niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia przez użytkowników.

Dbaj o środowisko pracy!

Prace wykonawcze odbywają się często w trudnych warunkach atmosferycznych, które wymagają użycia narzędzi najwyższej jakości. Jednak nie wszystkie sprzęty są do tego w pełni przystosowane. Np. urządzenia sieciowe pod żadnym pozorem nie mogą pracować w deszczu czy jakimkolwiek środowisku wilgotnym.

W przypadku zamoczenia elektronarzędzia zakazane jest jego ponowne podłączenie do zasilania, ponieważ grozi to porażeniem prądem, zwarciem instalacji i zniszczeniem maszyny. Szczególnej uwagi wymaga również praca w strefie zagrożonej wybuchem, w której nie można używać narzędzi nieprzystosowanych do takich warunków.

Obserwuj i serwisuj!

Wielu użytkowników elektrosprzętu przypomina sobie o serwisowaniu narzędzi dopiero w przypadku zaistniałej usterki bądź ich całkowitego zepsucia. Jednak sprzęt może wymagać wnikliwej kontroli znacznie częściej.

Do serwisu powinny trafiać narzędzia w momencie stwierdzenia jakiegokolwiek zachowania odbiegającego od normy np. dziwne dźwięki, nadmierna wibracja, stuki itp. Dalsza eksploatacja takiego urządzenia może doprowadzić do dużo poważniejszych uszkodzeń, a dodatkowo stwarza zagrożenie dla operatora.

Rozsądny wybór – długa żywotność!

Kolejnym często popełnianym przez operatorów błędem jest przeciążenie posiadanego urządzenia. Aby temu zapobiec ważne jest przestrzeganie informacji dotyczących wydajności narzędzia, szczególnie w przypadku: kluczy udarowych, pilarek szablastych, szlifierek kątowych czy polerek.

Niestety wiele elektronarzędzi nie posiada zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych, a ich użycie do zbyt ciężkiej pracy może skutkować uszkodzeniem silnika i baterii. Dlatego dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na parametry, aby jak najlepiej dopasować narzędzie do wykonywanej pracy i uniknąć rozczarowania.

Aby praca z narzędziami była bezpieczna warto pamiętać o tych kilku zasadach, których przestrzeganie z pewnością przełoży się również na jakość wykonywanych prac.

O rozwoju rynku elektronarzędzi w sektorze budownictwa będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także