Budowa domu: jak wybrać materiał na dach? Poradnik

Budowa domu: jak wybrać materiał na dach? Poradnik

Autor: Justyna Łotowska
11 paź 2022 15:21

Dach, obok bryły i elewacji, należy do tych elementów domu, które w największym stopniu decydują o jego ostatecznym wyglądzie. Jakie pokrycie dachowe wybrać? W artykule znajdziesz kilka wskazówek.

  • Producenci oferują dachówki, blachodachówki, arkusze prostych lub falistych blach, papy bitumiczne, gonty, a nawet specjalistyczne rozwiązania typu zielone lub słomiane dachy.
  • Naturalnym, szlachetnym i jednocześnie uznawanym za najbardziej eleganckie pokrycie dachowe są ceramiczne lub cementowe dachówki.
  • Wybierając odpowiedni kolor i powłokę, warto zwrócić uwagę na zaplanowane barwy elewacji. Dach powinien być położony w podobnej do niej tonacji lub na zasadzie kontrastu.

Choć faktycznie warto zadbać o piękną i spójną kompozycję, nie możemy zapominać, że podstawową funkcją dachu jest ochrona całej konstrukcji budynku. Spełnić ją może tylko dach dobrze wykonany i pokryty odpowiednim materiałem.

Pokrycia dachowe - co znajdziesz w sklepach?

Obecnie rynek materiałów budowlanych jest niezwykle bogaty w licznego rodzaju pokrycia dachowe. Producenci oferują dachówki, blachodachówki, arkusze prostych lub falistych blach, papy bitumiczne, gonty, a nawet specjalistyczne rozwiązania typu zielone lub słomiane dachy.

Jednak wyjątkowo uniwersalnym, naturalnym, szlachetnym i jednocześnie uznawanym za najbardziej eleganckie pokrycie dachowe są ceramiczne lub cementowe dachówki. Co równie istotne, sprawdzają się one na prawie każdym rodzaju dachu i doskonale komponują się z różnym otoczeniem. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór dachówki jest kształt dachu. Fot. mat. prasowe Creaton
Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór dachówki jest kształt dachu. Fot. mat. prasowe Creaton

„Dobry” kolor dachówki to podstawa

Przede wszystkim już na etapie wyboru projektu całego domu trzeba zdać sobie sprawę, że ostateczny kształt konstrukcji dachu niejednokrotnie określany jest przez miejscowe warunki zagospodarowania terenu. Stąd czasami inwestorzy są zmuszeni dopasować do niego formę, kształt, kolorystykę i powłokę dachówek. Na szczęście ich różnorodność sprawia, że bez problemu można znaleźć model odpowiadający narzuconym wymaganiom i preferencjom inwestora.

Naturalne, matowe lub błyszczące, płaskie lub faliste, o szerokiej gamie kolorystycznej, począwszy od tradycyjnej ceglastej czerwieni, poprzez brąz, nowoczesny antracyt, czarny, a nawet na niestandardowych kolorach kończąc – w ofercie producentów dostaniemy dachówki w kilkuset barwnych wariantach.

Wybierając odpowiedni kolor i powłokę, warto też zwrócić uwagę na zaplanowane barwy elewacji. Dach powinien być położony w podobnej do niej tonacji lub na zasadzie kontrastu, a jednocześnie w kolorze na tyle uniwersalnym, by późniejsze zmiany wyglądu zewnętrznej ściany można było łatwo do niego dopasować.

Wybierając odpowiedni kolor i powłokę, warto zwrócić uwagę na zaplanowane barwy elewacji.  Fot. mat. prasowe Creaton
Wybierając odpowiedni kolor i powłokę, warto zwrócić uwagę na zaplanowane barwy elewacji. Fot. mat. prasowe Creaton

Architektura a pokrycie dachu

Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybór dachówki jest kształt dachu. Może on być prosty lub bardziej skomplikowany, wielospadowy z licznymi załamaniami i posiadać balkony, lukarny, wykusze czy okna typu bawole oko. Im konstrukcja jest bardziej rozbudowana, tym trudniej ją położyć i tym większe są wymagania stawiane przed konkretnymi dachówkami.

W takim przypadku najczęściej wykorzystuje się modele małoformatowe, niezwykle wydajne, które bardziej precyzyjnie można dopasować do połaci, ograniczając przez to straty materiału. Przy dwuspadowym dachu sprawdzą się łatwe w montażu dachówki przesuwane lub zakładkowe o dużej powierzchni i profilowanym kształcie. Wielkoformatowe dachówki świetnie też wyglądają na dużych, prostych połaciach dachu. Ich płaskie odmiany położyć można także na dachach jednospadowych, a nawet pionowych ścianach zewnętrznych.

Dachówki sprawdzają się na prawie każdym rodzaju dachu i doskonale komponują się z różnym otoczeniem.  Fot. mat. prasowe Creaton
Dachówki sprawdzają się na prawie każdym rodzaju dachu i doskonale komponują się z różnym otoczeniem. Fot. mat. prasowe Creaton

Kąt nachylenia połaci

Kształt dachu często determinowany jest przez jego kąt nachylenia. I to kryterium również trzeba brać pod uwagę. Dachówki, zaliczane do pokryć ciężkich (ich waga mieści się w granicach od 35 do 80 kg/m2), nie nadają się do położenia na dachach płaskich.

Zaleca się, by dachówki ceramiczne układać na dachach o spadku od 16 st. do 45 st., a cementowe od 22 st. do 60 st. Przy mniejszym stopniu dach może przeciekać, a przy większym zamocowanie jest zbyt pracochłonne.

W praktyce warto jednak zwracać uwagę na minimalny, dopuszczalny kąt nachylenia zalecony przez producentów w stosunku do wybranych modeli. Może bowiem okazać się, że przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń, położymy dachówkę nawet na dachu o spadku 10 st. 

Bez względu na ostatecznie planowany rodzaj dachu, warto pamiętać, że zachwycającą imponującym wyglądem konstrukcję uzyskamy, wybierając dachówki ceramiczne lub cementowe od renomowanego producenta, który zaoferuje nam całą gamę spójnych z nimi stylistycznie akcesoriów dachowych, a także będzie gwarantem jakości niezbędnej, by zbudować solidny dach, a zarazem bezpieczny dom.

Uniwersalnym, naturalnym, szlachetnym i jednocześnie uznawanym za najbardziej eleganckie pokrycie dachowe są ceramiczne lub cementowe dachówki.  Fot. mat. prasowe Creaton
Uniwersalnym, naturalnym, szlachetnym i jednocześnie uznawanym za najbardziej eleganckie pokrycie dachowe są ceramiczne lub cementowe dachówki. Fot. mat. prasowe Creaton

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także