
Budowa domu: od nowego roku sporo zmian prawnych. Warto się na nie przygotować!
Już od stycznia 2021 r. inwestorów czeka kolejna zmiana wymagań dotyczących maksymalnego rocznego zapotrzebowania domu na energię oraz parametrów cieplnych budynku, w tym również ścian zewnętrznych. Co się zmieni? Przeczytajcie!

Zmiana wymagań to kolejny krok mający na celu ograniczenie negatywnego wpływu budynków mieszkalnych na środowisko, obniżenie konsumpcji energii, a co za tym idzie ograniczenie emisji CO2 do środowiska.
Wienerberger, producent pustaków ceramicznych pod marką Porotherm wprowadza na rynek nowe produkty, które poszerzą kompleksową ofertę sprawdzonych ceramicznych rozwiązań ściennych.
Budowa domu 2021. Co się zmieni w przepisach?
Obowiązywać będzie wyznaczony poziom maksymalny rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, która jest wykorzystywana przede wszystkim do ogrzewania, wentylacji czy chłodzenia. Obecne standardy to Ep= 95 kWh/m2·rok, a od 2021 roku Ep= 70 kWh/m2·rok.
Zaostrzeniu ulegną też parametry termiczne poszczególnych elementów domu, w tym okien i drzwi czy właśnie ścian (parametr U). Współczynnik przenikania ciepła U określa, jak wiele ciepła ucieka z budynku na zewnątrz – im niższa jego wartość, tym mniejsze starty ciepła. Dlatego, aby ograniczyć zużycie energii przez budynki, dopuszczalna wartość tego współczynnika dla ścian zewnętrznych zostanie obniżona w 2021 r. z obecnego poziomu 0,23 W/(m2K) do 0,20 W/(m2K).
Zdrowy dom: najważniejszy dla większości z nas!
Czyste powietrze, zdrowy, naturalny mikroklimat w domu, ciepło i bezpieczeństwo, to elementy bez których nie wyobrażamy sobie domu. Tymczasem jak mówią badania, Polacy nie idą na kompromisy jeśli chodzi o zdrowie – 56% badanych uważa zdrowie za jeden z najistotniejszych czynników, gdy idzie o budowę domu, a 76% wskazuje je jako obszar najważniejszy.
Na idealny dom składa się wiele elementów, wcześniejszych decyzji i wyborów, nierzadko wymagających kompromisów. Popularne powiedzenie 'jesteś tym, co jesz' można przenieść także na dom – na to czy będzie on zdrowy wpływ ma to, z czego jest zbudowany. Jako najbardziej naturalne i ekologiczne materiały murowe Polacy wskazują jednoznacznie pustaki ceramiczne (49%), a wśród materiałów dociepleniowych - wełnę mineralną (59%).
Jedną z nowości w tym zakresie na 2021 rok jest nowa linia pustaków Porotherm D. Oferta ciepłych pustaków murowanych na cienkospoinowe zaprawy została wzbogacona o dodatkowe produkty do wszystkich typów ścian. Szlifowane pustaki z linii Porotherm D produkowane są w niemieckim zakładzie w Reetz i przeznaczone na rynek polski. Wybór konkretnych produktów zależy od przewidzianych w projekcie rozwiązań konstrukcyjnych ale ostateczna decyzja należy zawsze do inwestora. Warto więc rozważyć optymalne dla siebie rozwiązanie już na etapie poszukiwania projektu.