Budowa domu. Pamiętaj o nadprożach!

Budowa domu. Pamiętaj o nadprożach!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
21 wrz 2020 13:50

Belki nadprożowe to gwarancja szybkiego i sprawnego montażu nadproży. A to z kolei przełoży się to nie tylko na oszczędności związane z procesem budowy, ale również pozwoli na korzyści w dłuższej perspektywie.

Nadproża stanowią istotny element konstrukcyjny każdego budynku. Ich podstawowym zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji ściany w miejscach otworów okiennych bądź drzwiowych.

W tradycyjnej technologii żelbetowej ten etap prac z reguły jest długotrwały, narażony na ryzyko błędów wykonawczych i nierzadko kosztowny. Wiąże się bowiem ze skonstruowaniem szalunku, wybetonowaniem nadproża, a następnie wstrzymaniem dalszych robót do czasu związania betonu. Zastosowanie gotowych prefabrykatów, o wysokiej dokładności wymiarowej, w postaci belek nadprożowych H+H, znacznie przyśpiesza ten proces. Belki wykonane są ze zbrojonego betonu komórkowego. Są dostępne w wysokości 12,5 cm oraz w dwóch wariantach szerokości (11,5 cm oraz 17,5 cm). Maksymalna długość belek to aż 300 cm, co oznacza, że za ich pomocą można przykryć otwory o szerokości nawet do 2,5 m.

W ekonomicznym przebiegu prac pomoże również szybki i precyzyjny montaż. W zależności od grubości muru belki nadproża można układać pojedynczo, podwójnie bądź potrójnie, wykorzystując elementy o odpowiedniej szerokości. Do ich łączenia należy użyć zaprawy cienkospoinowej. W prawidłowym ułożeniu nadproży pomaga etykieta zamocowana na końcu każdej belki wskazująca jej właściwą pozycję. Po ułożeniu belek możliwa jest bezpośrednia kontynuacja dalszych robót murarskich. Do wykonania nadproży przy użyciu belek nadprożowych wystarczy siła rąk dwóch pracowników – nie jest potrzebne wykorzystywanie ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także