PARTNER PORTALU
Budowa domu. Sprawnie, kompleksowo i w zgodzie z naturą

Budowa domu. Sprawnie, kompleksowo i w zgodzie z naturą

Autor: Ewa Kozioł
31 sty 2022 15:49

Planując budowę domu warto postawić na kompletny zestaw produktów. Zapewni on sprawny i szybki postęp prac, a co za tym idzie optymalizację kosztów.

Decydując się na budowę domu w Systemie Budowy H+H, otrzymamy kompletny zestaw produktów zapewniających sprawny postęp prac. Dzięki gotowym elementom, takim jak bloczki do wznoszenia pionów wentylacyjnych, bloczki połówkowe czy belki nadprożowe, zaoszczędzimy czas potrzebny na przykład na docinanie elementów czy tworzenie szalunków. 

To także rozwiązanie pozwalające wybudować dom w zgodzie z naturą. Wszystkie materiały wchodzące w jego skład wytwarzane są jedynie z naturalnych składników, a otrzymane produkty pozwalają obniżyć zapotrzebowanie na energię w okresie użytkowania budynku. 

Naturalne materiały 

Do produkcji bloczków z betonu komórkowego H+H i elementów silikatowych H+H wykorzystuje się tylko te składniki, które występują w przyrodzie: piasek, wodę oraz wapno. Beton komórkowy dodatkowo zawiera cement, gips i naturalne aluminium. Nie bez znaczenia jest fakt, że są w pełni bezpieczne, a przez to, że występują powszechnie, ich pozyskiwanie nie doprowadza do zubożenia zasobów naturalnych. Wybierając produkty dostępne w Systemie H+H, mamy gwarancję, że wszelkie wykorzystywane złoża są wolne od szkodliwych zanieczyszczeń i to, że ich eksploatacja nie przyczyni się do degradacji środowiska naturalnego. 

Ekologicznie i ekonomicznie 

Ekologia jednak nie kończy się na wyborze naturalnych rozwiązań. Istotnym czynnikiem dla środowiska jest także to, jak produkt zachowuje się podczas użytkowania i jak wygląda jego ewentualna utylizacja. 

Ściany wykonane z elementów Systemu Budowy H+H (zwłaszcza z bloczków z betonu komórkowego) to energooszczędne przegrody odznaczające się bardzo niskimi współczynnikami przenikania ciepła. Oznacza to, że do ogrzania naszego domu będziemy potrzebowali mało energii, co przekłada się na zmniejszone zapotrzebowanie na surowce energetyczne i mniejsze spalanie, a więc także obniżenie poziomu zanieczyszczeń powietrza. Przy odpowiednio zaprojektowanych ścianach możemy nawet osiągnąć standard domu zeroenergetycznego, czyli takiego, który nie będzie potrzebował dostarczania energii z paliw kopalnych czy drewna.

Zero odpadów 

A co stanie się z odpadami po budowie? Na etapie produkcji zarówno beton komórkowy H+H, jak i silikatowe bloczki H+H są poddawane wewnętrznemu recyklingowi. Proces ten, zgodny z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego, polega na tym, że wszystkie pozostałości powstające w trakcie kolejnych faz produkcji są zawracane do ponownego wykorzystania. Natomiast materiał pochodzący z rozbiórek wzniesionych ścian, po skruszeniu i zmieleniu może zostać użyty jako pełnowartościowe kruszywo do różnych prac budowlanych. Choć przystępując do budowy domu, szykujemy go na długie lata, a badania pokazują, że z materiałów H+H możemy zbudować go na wiele pokoleń, to dobrze wiedzieć, że także na wypadek częściowych wyburzeń, np. związanych z przebudową, będzie można powstały gruz przetworzyć i użyć na budowie, dzięki czemu pierwotnie pozyskane surowce nie zostaną zmarnowane.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także