PARTNER PORTALU
Budownictwo energooszczędne oczami Polaków

Budownictwo energooszczędne oczami Polaków

Autor: Wojciech Napora
21 lis 2017 09:30

Czy polskie społeczeństwo chce budować energooszczędnie? Jakie ma w tym zakresie obawy i jaki wpływ na środowisko i zdrowie mają decyzje budowlane Polaków? – m.in. na te pytania starali się odpowiedzieć eksperci uczestniczący w spotkaniu, na którym omawiano raport "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków". Dyskusja była oficjalnym otwarciem kampanii edukacyjnej na rzecz budownictwa energooszczędnego Nie trać energii.

9 listopada w Centrum Prasowym PAP odbyła się premiera raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków”. Wyniki badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Nie trać energii" zostały omówione przez ekspertów z różnych perspektyw: powstawania projektu, budowy czy eksploatacji domu, a także wpływu budynku na zdrowie mieszkańców.

Wyniki Badania zaprezentowała Anna Trząsalska, przedstawicielka Kantar Public, która była odpowiedzialna za realizację badania. Przybliżyła ona obecną sytuację mieszkańców Polski, wskazała najważniejsze kwestie dotyczące świadomości na temat budownictwa energooszczędnego, a także zmierzyła się z przedstawieniem aspiracji mieszkańców Polski w kwestii ich wymarzonego domu.

Energooszczędność a zdrowie

Od przytoczenia anegdoty o zdrowych domach w krajach Europy Zachodniej swoje wystąpienie rozpoczął prof. Tadeusz Zielonka, lekarz pulmonolog i wykładowca akademicki.

Bardzo się cieszę, że mamy okazję spotkać się tutaj i w kontekście premiery raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” porozmawiać o wpływie tego, jak mieszkamy, na nasze zdrowie. Uczestniczyłem we Francji w podobnej dyskusji, która odbyła się 25 lat temu. W Polsce w tamtym czasie kwestia „zdrowych domów” była abstrakcją, teraz się to zmienia, co zresztą pokazują wyniki badania – mówił profesor.

Prawie trzy czwarte badanych wskazało, że energooszczędne rozwiązania nie są jedynie przemijającą modą. Znaczna część respondentów jest świadoma, że to, w jaki sposób budujemy domy ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie. Z badania wynika, że 84 proc. Polaków wie, że budownictwo energooszczędne wpływa na zmniejszenie smogu.

Na budynek energooszczędny powinniśmy spojrzeć jak na żywy organizm, w którym każde rozwiązanie pełni określoną funkcję. Jedynie współdziałanie poszczególnych elementów budynku: odpowiedniego materiału ściennego, izolacji, okien o standardzie niskoenergetycznym, dobrze dobranego źródła ciepła oraz optymalnie działającego systemu ogrzewania, a przede wszystkim rzetelnego i prawidłowego wykonawstwa, potrafi zapewnić prawidłowy bilans energetyczny i odpowiedni komfort – tłumaczyła Aleksandra Stępniak ekspert kampanii z firmy Danfoss Poland.

Robert Janiak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy H+H zmierzył się z mitem dotyczącym trudności w budowie domu energooszczędnego.

Czytaj także: Koszt ogrzewania w domu pasywnym.

Prawie połowa Polaków stwierdziła, że wykorzystanie rozwiązań energooszczędnych jest trudniejsze niż rozwiązań tradycyjnych. Jest to oczywiście mit. Ściany zewnętrzne z elementów murowych i systemów izolacji termicznych charakteryzujących się bardzo wysokimi parametrami wykonuje się tak samo, jak typowe, standardowe ściany. To samo dotyczy montażu energooszczędnej stolarki okiennej, a także automatycznych systemów instalacji grzewczej. Jedynym wymagającym elementem jest świadomość inwestorów i kompleksowe podejście – przekonywał Robert Janiak.

Polacy zwracają uwagę na rachunki

88 proc. Polaków stwierdziło, że chce mieć dom energooszczędny, jednak wśród barier najczęściej pojawia się wyższy koszt budowy.

Polaków stać na budowę domu energooszczędnego, ponieważ wyższy o około 20 proc. koszt budowy rekompensowany jest przez niższy długoletni koszt eksploatacji budynku, a także pozytywny wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców. Dużo o kosztach niebezpośrednich, czyli konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem czy mieszkania w domach o złym mikroklimacie, mówił prof. Zielonka. Nie bagatelizowałbym jednak aspektu finansowego, a więc oszczędności, co – jak pokazuje badanie – najbardziej działa na wyobraźnię Polaków. Nie powinno to dziwić, w końcu kto z nas wie, ile średnio miesięcznie zużywamy paliwa do ogrzania pomieszczeń? A kto, jak wysoki rachunek za to ogrzewanie płaci? – pytał uczestników konferencji Piotr Pawlak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy Rockwool.

Na konferencji wiele czasu poświęcono tematom smogu i złej jakości powietrza. Agnieszka Kamińska, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy Velux, zwróciła uwagę na to, że odpowiedzią na smog nie może być zamykanie okien.

W przypadku zanieczyszczonego powietrza należy pamiętać, że nawet przy zamkniętych oknach jest ono prawie tak samo zanieczyszczone na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dodatkowo brak wentylowania pomieszczeń może być brzemienny w skutkach. Nieodpowiedni mikroklimat powoduje zawilgocenia i zagrzybienia ścian, co ma negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka. Lepiej zapobiegać powstawaniu smogu budując i remontując domy energooszczędnie m. in. poprzez zastosowanie energooszczędnych okien, materiałów ściennych, izolacji, niskoemisyjnych źródeł ciepła oraz efektywnych systemów ogrzewania, niż szukać sposobów na walkę z nim, gdy już powstanie – wyjaśniła Agnieszka Kamińska.

Energooszczędność to standard

W raporcie „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” pojawiły się również wątki dotyczące sylwetki inwestora. Jednym z poruszonych tematów były różnice w podejściu do efektywności energetycznej w zależności od płci.

To zazwyczaj kobiety są osobami, z którymi najczęściej się kontaktuję. Interesują się każdym etapem budowy, czynnie uczestniczą w podejmowaniu decyzji, również tych dotyczących zastosowania energooszczędnych rozwiązań czy wystroju wnętrz. Kobiety mają coraz większą świadomość kwestii technicznych, szczegółowo analizują projekty, przyjęte rozwiązania techniczne, zadają trudne pytania i proponują trafne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Zgodnie z badaniami i naszą praktyką mężczyźni częściej zwracają uwagę na „rozwiązania inteligentne” w budynkach, wciąż jednak ze względu na dodatkowe koszty jest to mało popularne rozwiązanie. Stosowanie rozwiązań energooszczędnych i odnawialnych źródeł energii nie jest już w tej chwili ekstrawagancją, ale staje się dostępnym dla klientów standardem – opowiadała o swoich doświadczeniach Katarzyna Rokicka-Muller, architekt z pracowni MamArchitekci.

Debata i premiera raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” odbyły się 9 listopada 2017 r. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Organizatorami konferencji były firmy Danfoss Poland, H+H Polska, Rockwool i Velux, inicjatorzy kampanii edukacyjnej Nie trać energii, mającej na celu popularyzację budownictwa energooszczędnego. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także