Centralny system sterowania inteligentnym domem

Centralny system sterowania inteligentnym domem

Autor: Wojciech Napora
12 kwi 2017 07:05

Automatyka domowa steruje za nas oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy osłonami okiennymi. Oszczędzamy dzięki niej bezcenny czas. Ograniczeniem każdego systemu jest jednak metoda wydawania poleceń poszczególnym maszynom.

Włoska firma BFT znalazła sposób, jak zintegrować rozwiązania różnych producentów w centralny, inteligentny system.

Opierając się na nowoczesnych technologiach włoska firma BFT stworzyła innowacyjny zestaw kontroli urządzeń automatycznych, takich jak brama wjazdowa czy garażowa, rolety i światła. Dzięki MAGISTRO można zarządzać całym domowym systemem automatyki szybko i intuicyjnie.

System umożliwia kontrolę w trybie lokalnym i zdalnym z komputera lub aplikacji za sprawą prostego interfejsu. Łatwość jego instalacji i obsługi oparta jest na bezprzewodowej technologii Z-Wave – mówi Tomasz Grzechnik, Dyrektor Techniczny w firmie BFT Polska.

Coraz więcej możliwości

Przekazywanie informacji z jednostki centralnej do pozostałych elementów może odbywać się drogą bezprzewodową np. poprzez sygnał radiowy. Jest to szczególnie praktyczne w wykończonych już domach, gdzie za wszelką cenę chcemy uniknąć ponownego kucia ścian w celu poprowadzenia kabli. Pracą poszczególnych modułów, którymi zarządza MAGISTRO można sterować za pomocą pilota, aplikacji na smartfonie czy przeglądarki internetowej.

Podstawowym zadaniem domu inteligentnego jest ułatwianie mieszkańcom wykonywania rutynowych, powtarzalnych czynności. To dlatego instalujemy bramy garażowe czy wjazdowe. Limitem dla każdego układu jest sposób wydawania urządzeniom poleceń. Posiadanie kilku lub nawet kilkunastu kontrolerów staje się nierzadko większym problemem niż jest udogodnieniem. Dzięki wykorzystaniu technologii Z-Wave, bezprzewodowego systemu komunikacji pomiędzy urządzeniami, MAGISTRO szybko rozwiązuje ten problem i przywraca użytkownikom wygodę kontrolowania swojego domu.

Popularność technologii Z-Wave dynamicznie wzrasta. Standard ten został opracowany w wyniku połączenia sił producentów z całego świata i w tej chwili obsługuje go zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku. Oznacza to, że do MAGISTRO można podłączyć inteligentne produkty nie tylko BFT, ale i innych firm.

Uniwersalne łącze

Innowacyjne systemy łączności BFT wraz z rozwiązaniami opartymi na połączeniach bezprzewodowych w dziedzinie automatyzacji, łączą się ze sobą dzięki nowemu protokołowi komunikacji U-link.

To rozwiązanie umożliwia kontrolowanie drzwi i bramy z siłownikami automatycznymi za pomocą smartfonu, tabletu czy komputera i wiążą punkty dostępu w domu w jeden system. Technologia U-link jest przyjazna nie tylko użytkownikom końcowym, lecz także instalatorom, którzy za pośrednictwem protokołu TCP/IP lub też Bluetooth mogą kontrolować na odległość stan urządzeń lub modyfikować ich konfigurację – dodaje ekspert.

U-link to bezpieczne rozwiązanie. Całkowita ochrona danych zapewniona jest dzięki dwupoziomowemu szyfrowaniu za pomocą systemu kryptografii, hasła protokołu i systemu komunikacji. System ten umożliwia zdalną regulację takich parametrów jak szybkość otwierania i zamykania czy czas opóźnienia między wysyłaniem sygnału, a otwarciem skrzydeł bramy. System jest w pełni kompatybilny z technologią Z-Wave, dzięki czemu może współpracować z urządzeniami innych producentów, jednocząc je w system inteligentnego domu. Wspiera także integratorów systemów, gwarantując oprogramowania dodatkowe, które umożliwiają zintegrowanie systemów automatyki BFT z dowolnym systemem zarządzania budynkiem (BMS).

Urządzenie ułatwia zarządzanie domowymi instalacjami nie tylko poprzez scentralizowanie sposobu zarządzania nimi. Interfejs MAGISTRO umożliwia także tworzenie tzw. scenariuszy, czyli predefiniowanych ustawień poszczególnych elementów systemu. Przykładowo idąc spać, możemy jednym kliknięciem przygasić światło oraz opuścić rolety. Wystarczy raz zdefiniować dany scenariusz, aby móc korzystać z niego w każdej sytuacji.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także