Ciche drzwi do wnętrz

Ciche drzwi do wnętrz

Autor: Wojciech Napora
30 kwi 2017 15:09

W każdym domu lub mieszkaniu barierę dla dobiegającego z zewnątrz hałasu oprócz okien tworzą również drzwi. Wartość ich współczynnika izolacyjności akustycznej określana jest jako Rw (wyrażane w decybelach) – im wyższa wartość współczynnika, tym mniejsza przepuszczalność dźwięków. Przy wyborze stolarki drzwiowej współczynnik Rw należy zawsze dobierać pod kątem specyfiki miejsca, w którym wyrób będzie instalowany.

Drzwi wewnętrzne wejściowe (wewnątrzklatkowe) wykorzystywane w mieszkaniach powinny skutecznie tłumić m.in. odgłosy kroków na klatce schodowej czy szum pracującej windy. Wewnątrz ich konstrukcji stosuje się np. specjalne płyty dźwiękochłonne, które pozwalają osiągać wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej – powyżej 40 dB, czyli ponadstandardowy poziom ochrony.

Drzwi zewnętrzne wejściowe stosowane w domach jednorodzinnych muszą stanowić lepszą niż w przypadku drzwi dedykowanych do mieszkań barierę ograniczającą straty ciepła w budynku. Izolacyjność akustyczna takich drzwi wynosi najczęściej 30 dB, jednak producenci oferują również produkty o lepszym parametrze Rw.

Jego dokładna wartość uzależniona jest m.in. od konstrukcji i jej wypełnienia, które może stanowić pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Zewnętrza powierzchnia skrzydła może być natomiast pokryta płytą wykończeniową z litego drewna, sklejki, płyty HDF, tłoczonej blachy ocynkowanej lub płyty z włókna szklanego.

"Cicha" akustyka

Na akustykę drzwi w równym stopniu jak ich konstrukcja wpływa montaż. Mostki termiczne (przez które ucieka energia cieplna) pokrywają się zazwyczaj z mostkami akustycznymi, dlatego przy instalacji stolarki drzwiowej, tak jak i przy oknach, bardzo ważne jest zachowanie ciągłości uszczelnienia.

Nawet najlepiej izolowane akustycznie okno lub drzwi nie spełni swoich funkcji, jeśli zostanie zamontowane w tzw. standardzie montażu: pianka i mocowanie mechaniczne – mówi Norbert Frąckowiak, Ambasador kampanii edukacyjnej „Dobry Montaż", dyrektor handlowy firmy Fix – Konieczne jest zastosowanie przy instalacji specjalnych materiałów (folie, taśmy, kleje, piany) o zwiększonych parametrach izolacyjności akustycznej. Ich dobór uzależniony jest od wymagań inwestora, miejsca montażu i jego techniki – dodaje Norbert Frąckowiak.

Gdy poczujemy przewiewy chłodnego powietrza oraz zwiększony hałas, docierające przez okna i drzwi, sprawdźmy w pierwszej kolejności stan uszczelek – może okazać się, że wystarczy je wymienić.

Do tego, aby stolarka okienna i drzwiowa dobrze służyła nam przez wiele lat, poza jej parametrami i prawidłowym montażem, potrzeba jest również konserwacja oraz ewentualna regulacja, wykonywana przez specjalistę. Dzięki temu będziemy mogli w pełnić cieszyć się komfortem cieplnym i ciszą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także