PARTNER PORTALU
Ciche wnętrze. Ściana z bloczków silikatowych to świetny wybór!

Ciche wnętrze. Ściana z bloczków silikatowych to świetny wybór!

Autor: Ewa Kozioł
13 lip 2022 13:48

Ściany powinny chronić nie tylko przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, ale także przed hałasem. Najlepiej więc już na etapie budowy wybrać materiał, dzięki któremu wnętrze będzie odpowiednio wyciszone. W tej roli doskonale sprawdzą się bloczki silikatowe.

  • Bloczki silikatowe to materiał, z którego w łatwy sposób wykonuje się zarówno ściany konstrukcyjne jak i działowe, a jednocześnie stanowi bardzo dobrą barierę dla przenoszenia dźwięku.
  • Wyroby silikatowe cechuje również odpowiedni współczynnik przenikania ciepła oraz wysoka wytrzymałość na ściskanie.
  • Murując przegrodę, która ma chronić przed hałasem należy unikać pozostawiania jakichkolwiek wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami.

Zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i usługowym zapewnienie komfortu akustycznego we wnętrzach to jedna z kluczowych kwestii, stanowiących o optymalnie zrealizowanej inwestycji. Najlepiej z tym wyzwaniem zmierzyć się już na etapie budowy, stawiając ściany, które będą tworzyły skuteczną barierę przed przedostawaniem się niepożądanych odgłosów do środka budynku lub między poszczególnymi pomieszczeniami. Pozwoli to w kolejnych etapach na swobodne aranżowanie wnętrz bez szukania doraźnych rozwiązań i konieczności pokrywania ścian różnego rodzaju rozwiązaniami tłumiącymi dźwięk. Bloczki silikatowe to materiał, z którego w łatwy sposób wykonuje się zarówno ściany konstrukcyjne jak i działowe, a jednocześnie stanowiący bardzo dobrą barierę dla przenoszenia dźwięku. 

Od czego zależy izolacyjność akustyczna przegrody? 

O stopniu zabezpieczenia przed hałasem w przypadku ścian decydują przede wszystkim szerokość wznoszonej przegrody i jej masa. Wraz ze wzrostem tych parametrów podnosi się też poziom ochrony akustycznej  – dlatego np. ścianki działowe, które są cieńsze, nie izolują tak dobrze jak ściany konstrukcyjne. 

W praktyce rzadko zwiększa się szerokość przegrody tylko ze względów akustycznych – wymaga to dodatkowego materiału, co wprost przekłada się na wzrost kosztów, a dodatkowo zabiera niekiedy bardzo cenną przestrzeń. 

Wygodniej zatem sięgnąć po materiał o wysokiej gęstości, zapewniający przy tych samych wymiarach powstanie ściany o wyższej masie, a tym samym stanowiącej lepsze zabezpieczenie akustyczne przed uciążliwym sąsiedztwem. 

Bloczki silikatowe H+H posiadają wysoką klasę gęstości – nawet 2,2, która stawia je w czołówce wyrobów murowych. Podana wartość oznacza, że każdy metr sześcienny ściany waży 2200 kg. Dla porównania, ściana z wyrobu ceramicznego ma masę około 900 do 1000 kilogramów na każdy m3  – jej izolacyjność będzie więc na znacznie niższym poziomie. 

Wyroby silikatowe cechuje również odpowiedni współczynnik przenikania ciepła oraz wysoka wytrzymałość na ściskanie, a więc ochrona przed hałasem nie oznacza ustępstw w tych aspektach.

Wysoka gęstość stanowiąca barierę przed hałasem przekłada się także na podniesienie parametru akumulacji ciepła, który zapewnia stabilną temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, nawet przy znacznych zmianach pogodowych. Wysoka wartość tego parametru to też gwarancja ścian przyjemnie ciepłych w dotyku. 

Jak jeszcze poprawić izolacyjność akustyczną? 

Murując przegrodę, która ma chronić przed hałasem należy unikać pozostawiania jakichkolwiek wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Dlatego wyroby H+H oznaczone symbolem A mają wszystkie boczne ścianki gładkie, bez systemu pióra i wpustu, co wymusza stosowanie pionowych spoin i zapewnia najwyższy poziom szczelności przegrody. Na etapie montażu stolarki i wznoszenia ścianek działowych należy też poświęcić uwagę dokładnemu wypełnieniu wszelkich wolnych miejsc na styku ścian i wstawianych elementów materiałem trwale elastycznym, który będzie dostosowywał się do mogących powstać w wyniku użytkowania odkształceń. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także