PARTNER PORTALU
„Cichy” sufit

„Cichy” sufit

Autor: Wojciech Napora
06 sie 2019 17:00

Akustyczne sufity podwieszane powinny być dobrane do specyfiki i przeznaczenia każdego wnętrza. Mogą występować w postaci perforowanych płyt, w wersji modułowej lub formie monolitycznych systemów – w postaci pełnych wielkoformatowych płyt akustycznych, często pokrytych tynkiem lub w formie sufitu napinanego wykonanego z odpowiedniego tworzywa lub specjalnych tkanin.

Instalacja sufitu podwieszanego, czy to w formie pełnej powierzchni, czy wysp to podstawowy sposób kształtowania właściwej akustyki pomieszczeń. Osiągnięcie zalecanego poziomu chłonności w dużej mierze zależy od dobrania sufitów o określonym współczynniku pochłaniania, zależnym od rodzaju pozostałych materiałów wykończeniowych.

Na decyzję o tym, jaki sufit wybrać składa się kilka elementów, są to przede wszystkim: rodzaj pomieszczenia (wielkość, jego funkcja, czy są wobec pomieszczenia jakieś wymagania specjalistyczne np. sanitarne, pomieszczenia z dużym poziomem wilgoci), design wnętrza (w zależności od stawianych wymagań projektowych mogą to być standardowe sufity lub elementy, które mają być nie tylko akustyczne, ale też dekoracyjne), wymagania co do trwałości sufitów (np. inne stosuje się do biur, a inne do obiektów typu hale dworcowe czy lotniska). Elementem, który wpływa na wybór konkretnego rozwiązania jest oczywiście także budżet inwestycji. Czynnikiem równie ważnym, szczególnie pod kątem ekip wykonawczych, są także możliwości techniczne pomieszczenia – nie w każdym wnętrzu da zainstalować się klasyczny ruszt nośny do sufitów podwieszanych.

Najbardziej klasyczne sufity podwieszane to akustyczne płyty modułowe w rozmiarach 600x600 mm lub 1200x600 mm. Umieszczane są na ruszcie nośnym od góry, lub montowane od dołu (to zależy od krawędzi danego rodzaju płyty). Rozmiary płyt dostępne są u każdego z producentów mogą być zróżnicowane w zależności od potrzeb. W tej kategorii znajdują się sufity mineralne, metalowe i drewniane. Wszystkie z nich wykazują właściwości akustyczne. W przypadku sufitów drewnianych i metalowych akustykę uzyskuje się poprzez perforację na powierzchni płyt i uzupełnianie ich o specjalne akustyczne wkłady.

Dostępne są także sufity wyspowe. Są to swobodnie wiszące płyty akustyczne montowane jako alternatywa dla klasycznego rusztu nośnego, np. w pomieszczeniach, gdzie technicznie montaż rusztowania jest niemożliwy lub trudny. Wyspy czy inaczej nazywane w branży „chmurki” mogą być także uzupełnieniem sufitu modułowego. Ich zaletą jest fakt, iż poprawa akustyki, czyli np. pochłanianie hałasu odbywa się tu poprzez dwie powierzchnie płyty – dolną, widoczną dla użytkowników pomieszczenia, i stronę górną od stropu. Akustyczne wyspy sufitowe mogą mieć dowolne kształty. Można za ich pomocą szybko poprawić akustykę w modernizowanych obiektach bez znaczącej ingerencji w istniejące konstrukcje budowlane.

W pomieszczeniach szczególnie uciążliwych akustycznie, jak hale magazynowe lub produkcyjne, w których nie ma miękkich materiałów absorbujących dźwięki, jak meble, zasłony lub też dywany, szczególnie korzystnym rozwiązaniem są tzw. baffle – podwieszone pionowo do sufitu prostokątne płyty, które absorbują dźwięki i regulują poziom pogłosu zmniejszając tym samym poziom szumu akustycznego w pomieszczeniu. 

O rozwoju nowoczesnych rozwiązań poprawiających akustykę wnętrz będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także