×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
"Ciepłe" okna w "ciepłym" domu

"Ciepłe" okna w "ciepłym" domu

Autor: Wojciech Napora
12 wrz 2019 08:04

Współczesne domy budowane są z zachowaniem zasad budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Idea to wpływa na ekologiczność obiektów, zmniejszając zużycie zasobów, a tym samym na minimalizowanie kosztów energii służącej do ogrzewania wnętrza.

Nieszczelne lub nieprawidłowo zamontowane okna generują straty ciepła na poziomie nawet 20-30%. Im większy deficyt - tym większe koszty związane z ogrzewaniem domu. 

Energooszczędność budynków zależna jest m.in. od ich specyficznej budowy wykorzystującej naturalne źródła energii – w przypadku domów pasywnych są to południowe przeszklenia nazywane pasywnymi zyskami solarnymi – oraz dzięki stosowaniu materiałów gwarantujących wysokie parametry cieplne oraz izolacyjne. W przypadku okien najważniejszym kryterium jest niski współczynnik przenikalności cieplnej. Obecnie dla całego okna nie może być on większy niż Uw=1,1 W/m2K, a dla domów pasywnych nie wyższy niż 0,8 W/m2K – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.

W walce z wychłodzeniem domu

Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze profilu oraz szyby i przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna PVC czy ALU – najważniejszy jest współczynnik Uw, który dostarcza informacji, jak duża jest utrata ciepła z wewnątrz na zewnątrz.

Ciepła ramka – co to takiego?

Wysokiej jakości okna energooszczędne wyposażone są w ramkę dystansową, która zapobiega utracie ciepła. Ramka oddziela układ dwóch tafli szkła, a powstałą w ten sposób przestrzeń międzyszybową wypełnia się gazem szlachetnym - argonem lub kryptonem - dla zwiększenia efektu ciepłochronności.

Czytaj także: Zdrowy mikroklimat w domu. 

Okna z ciepłą ramką zapewniają niskie przewodnictwo ciepła. Zaawansowana technologia, którą stosuje się przy produkcji okien, sprawia, że zmniejszają się koszty ogrzewania zimą. Dodatkowo, dobre okna sprawiają, że latem w domu panuje przyjemny mikroklimat – mówi Rafał Buczek.

Nie zapomnij o montażu

Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Jednak by cały dom spełniał surowe wymagania dotyczące energooszczędności, należy pamiętać o właściwym montażu. Okno straci swoje właściwości termoizolacyjne, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją.

Inwestorom doradzamy ciepły montaż stolarki. Wstawienie okien energooszczędnych tradycyjnym sposobem może sprawić, że stracą one swoje parametry szczelności, co przełoży się na straty energii dla całego domu. Warto poznać różnicę między poszczególnymi rodzajami montażu. Tradycyjny oparty jest na piankach montażowych, które przy dłuższym wystawieniu na działanie czynników zewnętrznych, mogą stracić swoje właściwości, tj. zmienić kolor, a nawet rozsypać się poprzez wchłanianą dużą ilość wilgoci. W przypadku ciepłego montażu okno jest dodatkowo zabezpieczone foliami – paroprzepuszczalną od zewnętrznej strony oraz paroszczelną od wewnątrz. Dzięki temu uszczelnienie pozostaje suche, a okna spełniają swoje zadanie, czyli zatrzymują ciepło w domu – podpowiada ekspert.

Stolarka otworowa znacząco wpływa na energooszczędność domu, dlatego warto poświęcić jej dużą część swojej uwagi. Rodzaj okien wybieramy już na etapie projektowania inwestycji, natomiast zamówienia i zakupu okien należy dokonać w momencie postawienia ścian – aby mieć możliwość wykonania precyzyjnego pomiaru. 

W ciepłych domach możemy zamontować zarówno tradycyjną stolarkę, jak i okna typu FIX (nieotwieralne), a nawet duże przeszklenia, o ile spełniają wymagania dotyczące właściwej termoizolacji. Dobrych okien najlepiej szukać u producenta gwarantującego najwyższą jakość oraz doświadczenie. Przy zakupie okna należy jednak zapoznać się ze specyfikacją techniczną i uzyskać deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna. Tak wybrane przeszklenia pozwolą cieszyć się ciepłem przez długie lata.                                  

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także