Ciepłe wejście już od progu

Ciepłe wejście już od progu

Autor: Radosław Zieniewicz
07 kwi 2017 11:52

Ponadstandardowa termoizolacyjność, dobre zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, trwałość oraz atrakcyjny wygląd. Takimi cechami powinny wyróżniać się drzwi wejściowe do naszego domu.

Wprowadzone w styczniu 2017 roku obostrzenia wynikają z przepisów Unii Europejskiej, która dąży do lepszego wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych oraz do zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło. Mowa tu o wymaganiach, związanych z obniżeniem współczynnika ciepła (Uc) stawianych nie tylko ścianom, dachom a nawet posadzkom budynków, ale także stolarce otworowej, czyli oknom i drzwiom. Czym jest ten współczynnik?

Współczynnik przenikania ciepła (Uc) służy do określania izolacyjności termicznej przegród. Może dotyczyć zarówno ścian, stropów, ale też i drzwi zewnętrznych. Od 1 stycznia 2017 roku ten współczynnik w przypadku drzwi zewnętrznych nie może być większy niż 1,5 W/(m2K), by docelowo w 2021 roku osiągnąć wartość 1,3 W/(m2K), czyli ten już obowiązkowo wymagany w przypadku drzwi domów energooszczędnych.

Jednak nie tylko on ma ogromne znaczenie przy wyborze stolarki drzwiowej. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

„Uskrzydlone” wejście

Konsument może dosłownie przebierać z praktycznie nieograniczonej i bogatej oferty rynkowej drzwi wejściowych. Producenci oferują różne modele i warianty drzwi wykonanych z drewna, PVC, aluminium, a nawet tych z włókna szklanego. Na rynku stolarki otworowej dostępne są też skrzydła drzwiowe wykonane z dwóch typów materiałów np. drzwi drewniano-aluminiowe, czy aluminiowo-szklane.

Ma to oczywiście ogromny wpływ nie tylko na stylistykę i wygląd estetyczny drzwi, ale też na ich właściwości i parametry techniczne. Wysokość poniesionych kosztów na zakup drzwi zewnętrznych jest także bezpośrednio związany z rodzajem konstrukcji, jak też naszych oczekiwań związanych ze stylistyką i typem zabezpieczeń.

Konstrukcja i surowiec z jakiego są wykonane ma też znaczący wpływ na energooszczędność produktu.

Zmieścić się w ramie

Rama ocieplonych drzwi zewnętrznych drewnianych wykonana jest z drewna (zwykle sosnowego) klejonego warstwowo. Z kolei płyciny produkowane są ze sklejki, a między jej płytami znajduje się materiał termoizolacyjny, najczęściej jest to styropian lub warstwowy z pianką poliuretanową. Ocieplenie drzwi może być również umieszczone w płycinie będącej gotowym panelem, który producenci drzwi wmontowują w ramę skrzydła.

Warto zauważyć, że już drewno, samo w sobie charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej. Przed zakupem drzwi warto dopytać sprzedawcę jak są one zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, np. czy są pokryte impregnatem i kilkuwarstwową powłoką lakieru.

Z kolei drzwi zewnętrzne z polichlorku winylu bazują na ramie z trzy- lub czterokomorowych profili wzmocnionych kształtownikiem stalowym. Zadaniem tego ostatniego jest zapewnienie dodatkowego usztywnienia całej konstrukcji.

Wypełnienie wykonane jest z gotowego panelu systemowego, z twardego PVC ocieplonego pianką poliuretanową lub spienionym PVC. Jedną z głównych zalet drzwi zewnętrznych z PCV jest zachowanie niewielkiej masa przy jednoczesnym zachowaniu właściwych parametrów cieplnych i akustycznych. Nie obawiajmy się też o ich wzornictwo, w tej materii zmieniło się naprawdę wiele – zwykle są wykończone elegancką okleiną drewnopodobną.

W przypadku zakupu drzwi aluminiowych lub stalowych, ich ramę tworzy kształtownik aluminiowy z przekładkami termicznymi, których głównym zadaniem jest poprawa właściwości ciepłochronnych. Wypełnienie może być zrobione z blachy aluminiowej o grubości 1,5 mm lub 3 mm lub z płyt PVC o grubości 1,5 mm lub 2 mm.

Wewnątrz płycin znajduje się warstwa dociepleniowa z pianki poliuretanowej, styropianu albo wełny mineralnej. Zastosowanie lekkich materiałów izolacyjnych, takich jak poliuretan czy styropian z pewnością zmniejszy całkowita masę drzwi, co ma niemałe znaczenie podczas ich codziennego użytkowania.

Z kolei w drzwiach o konstrukcji stalowej elementem nośnym jest stalowa rama. Najczęściej jej wypełnienie stanowi ocieplenie z pianki poliuretanowe lub wełna mineralna. Rama drzwi stalowych w całości jest obłożona płytą wykończeniową od zewnątrz. Jest ona więc całkowicie zasłonięta przez płytę. Na wykończenie drzwi stalowych stosuje się drewno lite, sklejkę, płyta HDF, wytłaczana blacha ocynkowana lub płytę z włókna szklanego.

Szczególnie wykończenie drzwi stalowych z drewna nadaje im estetyczny i ekskluzywny wygląd, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Warto więc dobrze zastanowić się czy wybór naszych drzwi zewnętrznych, ich wykończenie oraz wzornictwo będzie dobrze prezentować się na tle elewacji frontowej naszego domu.

Kiedy już wybierzemy te właściwe drzwi pozostaje jeszcze montaż. A ma on niebagatelny wpływ nie tylko na ich użytkowanie, ale też właściwości izolacyjne całego wejścia. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także