Ciepły dom. Termomodernizacja się opłaca!

Ciepły dom. Termomodernizacja się opłaca!

Autor: Ewa Kozioł
16 paź 2022 18:47

Termomodernizacja to inwestycja, która się opłaca. Dobrze wykonana zmniejsza zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu nawet do 75%. Zapewnia jednocześnie domownikom komfort cieplny, a właścicielowi oszczędność pieniędzy.

Termomodernizacja to inwestycja mająca poparcie całej sceny politycznej w Polsce i UE. Zwykli Polacy również mają już wysoką świadomość, że docieplenie domu, wymiana okien oraz pieca to nie żaden modny trend, a po prostu konieczność.

Przymus, który się opłaca

Termomodernizacja redukuje zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku, dlatego jest najlepszym sposobem na niskie rachunki za ogrzewanie oraz ograniczenie smogu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że nowo powstające budynki mieszkalne są w większości energooszczędne, a do ich ocieplenia wykorzystywane są najgrubsze i najcieplejsze odmiany styropianów, czyli – grafitowe. Eksperci szacują, że przy obecnych trendach związanych z cenami kwota zainwestowana w termoizolację zwróci się w kilka lat.

– Jak ważna to robota budowlana widać teraz w dobie kryzysu energetycznego i wzrostu cen energii. Średnie opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowić mogą do 70% wszystkich kosztów eksploatacji budynku, w związku z powyższym kilkumiesięczny sezon grzewczy może wiązać się z rachunkami liczonymi w tysiącach złotych. Na pewno dobrze ocieplony dom zużywa niewiele energii i jednocześnie zapewnia jego mieszkańcom wysoki komfort cieplny i zdrowy mikroklimat w jego wnętrzu – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Wsparcie państwa

Polska na początku br. przyjęła strategię w zakresie renowacji budynków (DSBR). . Dzięki jej realizacji poprawi się efektywność energetyczna budynków, a także jakość powietrza, spadnie emisja CO2 i poprawi się komfort mieszkańców. W latach 2020-2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. budynków rocznie. Zgodnie ze strategią do 2050 roku szacowane jest przeprowadzenie około 7,5 mln inwestycji termomodernizacyjnych, z czego 4,7 mln głębokich termomodernizacji, w tym w ramach rozłożonej w czasie termomodernizacji etapowej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska od kilku lat prowadzi program „Czyste Powietrze”, który pozwala uzyskać dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej budynków. Latem br. osobiście Premier RP apelował do Polaków, by ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem grzewczym i korzystali z przygotowanych w tym celu programów. Dotacje w Programie Czyste Powietrze mogą sięgnąć do 90 proc. kosztów przedsięwzięcia, nawet do 79 tys. zł. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. możliwości ubiegania się o datacje znajdują się stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/

– Kompleksowa termomodernizacja, w której wykorzystasz energooszczędne urządzenie grzewcze, pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń oraz największe ograniczenie zapotrzebowania na energię. Koszty eksploatacyjne spadają wtedy diametralnie i oszczędzasz najwięcej – mówi Krzyszfor Krzemień z Termo Organiki. – Pamiętaj jednak, że już samo ocieplenie budynku wysokiej jakości styropianem, w połączeniu z wymianą okien, pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o ponad 70%. Ale to nie wszystko – komfort spędzania zimowych wieczorów w ciepłym i przytulnym domu jest bezcenny.

Zrób czyste powietrze

Trudna sytuacja na rynku paliwowo – energetycznym to nie jedyny argument za termoizolacją domu. Musimy mieć świadomość, że największymi trucicielami powietrza w Polsce nie są wcale samochody czy przemysł, ale nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości materiały. Polska wciąż jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600%. Na szczęście możesz temu zaradzić przystępując do wykonania termomodernizacji swojego domu jeszcze w tym roku!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także