PARTNER PORTALU
Co zrobić aby nasz ocieplony dom nie wyglądał jak bunkier?

Co zrobić aby nasz ocieplony dom nie wyglądał jak bunkier?

Autor: Radosław Zieniewicz
14 paź 2016 08:59

Nowoczesny dom jednorodzinny powinien być nie tylko energooszczędny, ale i ładny. Zbyt gruba warstwa termoizolacji może zamienić go w bunkier o niedoświetlonym wnętrzu i obniżyć jego wartość rynkową. Stosowanie nowoczesnego styropianu zespolonego pozwala uniknąć tego zagrożenia.

Styropian zespolony to zupełnie nowa generacja tego najpopularniejszego materiału termoizolacyjnego. Od białego odróżnia go przede wszystkim doskonały, nieosiągalny dla płyt tradycyjnych, współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ), a od szarego warstwa antyrefleksyjna oraz nacięcia przeciwprężne, które zabezpieczają użytkownika przed ryzykami aplikacyjnymi, jakie niesie stosowanie zwykłego styropianu szarego.

Im lepsza (niższa) jest  lambda (λ) materiału do ocieplania, tym cieńsza może być warstwa ochronna przy zachowaniu tej samej izolacyjności. Docieplenie wykonane przy wykorzystaniu produktu Lambda White fasada (λd ≤0,031 [W/mK]) może być więc do 40% cieńsze niż przy zastosowaniu powszechnie występujących na rynku płyt z białego styropianu.

Przynosi to ogromne zalety użytkowe i techniczne. A do tego przy jego układaniu  nie trzeba stosować uciążliwych siatek fasadowych osłaniających materiał przed działaniem słońca.

Dlaczego grubość ocieplenia jest ważna?

Przy obecnych wymaganiach prawnych dotyczących minimalnej, dopuszczalnej izolacyjności ścian, prawidłowo wykonane docieplenie z białych płyt musi być tak grube, że budynek często staje się przysadzisty oraz toporny.

Jego wyglądu nie poprawiają również okna, które są tak głęboko „opatulone” izolacją, że przypominają otwory strzelnicze i przepuszczają bardzo mało światła dziennego, obniżając tym samym komfort mieszkania.

Na terenach o gęstej zabudowie zazwyczaj istnieją ograniczenia dotyczące zewnętrznych wymiarów budynku, w tym również wymiarów i kształtu ostatnich kondygnacji.

Przy z góry zadanych, zewnętrznych wymiarach budynku, grubsza izolacja oznacza mniejszą powierzchnię użytkową. Innymi słowy, kolejnym skutkiem bardzo grubego docieplenia jest wzrost kosztów budowy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Droższy, tańszy

Kolejna, ważna różnica między materiałem białym, szarym i zespolonym to cena. Metr sześcienny  styropianu zespolonego wprawdzie jest droższy niż metr sześcienny białego lub szarego materiału, jednak trzeba wiedzieć, że zakup styropianu jest to tak naprawdę inwestycja w metr kwadratowy warstwy docieplenia o wymaganym prawnie współczynniku przenikania ciepła dla przegrody (określanego jako U).

W kalkulacji musimy zatem uwzględnić, że do wykonania termoizolacji o takim samym U potrzeba dużo mniej metrów sześciennych styropianu szarego, a do to jego mocowania możemy wykorzystać znacznie krótsze (i tańsze) kołki oraz węższe (i tańsze) parapety.

Ponadto przy montażu styropianu zespolonego nie trzeba montować siatek osłonnych na rusztowaniu, co jest pracochłonne, a także specjalnie nadzorować ekipy wykonawczej w zakresie przestrzegania rygorów technologicznych montażu styropianu szarego. 

W rezultacie okaże się, że ostateczny koszt ocieplenia przeciętnego domu jednorodzinnego styropianem zespolonym będzie wyższy tylko o kilkaset złotych.

To niewielka cena za ogromne wady, jakie przy uwzględnieniu obecnych wymogów prawnych powoduje izolacja białym styropianem oraz ryzyko aplikacyjne styropianu szarego.

 Inwestycja na lata

Budowa domu dla rodziny to jednocześnie inwestycja w nieruchomość. Zbyt gruba warstwa termoizolacji powstała w wyniku stosowania tradycyjnego styropianu może zmniejszyć powierzchnię użytkową i zamienić dom w bunkier o niedoświetlonym wnętrzu. 

Tym samym jego wartość rynkowa jest dużo niższa. Znana prawda mówi, że „dom kupuje się oczami”.

Taka „napuchnięta” inwestycja może okazać się nieatrakcyjna rynkowo dla potencjalnych nabywców ze względu na niezgrabną bryłę budynku.

Poza tym dzięki stosowaniu styropianu zespolonego zyskujemy pewność, że warstwa termoizolacji nie spadnie nam z fasady po pierwszej, chłodniejszej nocy, a inwestycja w ocieplenie przyniesie oczekiwane rezultaty

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także