×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Czas na wymianę starego pokrycia dachowego

Czas na wymianę starego pokrycia dachowego

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 30 kwi 2017 09:47

Zima – czas, w którym smog dokuczał nam najbardziej – już minęła. Nie oznacza to jednak, że powietrze w naszym najbliższym otoczeniu nie jest narażone na innego rodzaju zanieczyszczenia. Jednym z nich są włókna azbestowe, zawarte w wielu starszych pokryciach dachowych. Cieplejsze pory roku to dobry czas na wymianę starego dachu i zastąpienie go nowoczesnymi, bezpiecznymi rozwiązaniami.

Mimo realizacji krajowego programu usuwania pokryć dachowych z azbestu, w Polsce ten materiał można wciąż spotkać na wielu obiektach. Dotyczy to zwłaszcza budynków gospodarczych zlokalizowanych na obszarach wiejskich.

Charakterystyczne, szare płyty pokrywają również domy jedno- i wielorodzinne, zakłady przemysłowe czy też przydomowe garaże. Dachy z azbestu były tanie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Zawarte w nich włókna azbestowe są jednak szkodliwe dla zdrowia człowieka i mogą wywoływać choroby układu oddechowego. Czym zastąpić stare pokrycia?

Postaw na falę

Wymiana dachu to spora inwestycja, która może stworzyć dużą wyrwę w domowym budżecie. Trzeba jednak pamiętać, że przy usuwaniu i demontażu pokrycia dachowego z azbestu możemy skorzystać z dofinansowania z gminy lub powiatu.

Środki na ten cel przeznaczone są ze wspomnianego wyżej programu, którego celem jest, aby do 31 grudnia 2032 roku azbestowe dachy całkowicie zniknęły z polskiego krajobrazu. Żeby uzyskać dofinansowanie, powinniśmy skontaktować się z jednostką samorządową na terenie naszego miejsca zamieszkania i wypełnić stosowny wniosek. W przypadku otrzymania środków, demontażem powinna zająć się wyspecjalizowana w tym zakresie firma, posiadająca stosowne uprawnienia.

Zanim stary dach zniknie, musimy wybrać rozwiązanie, które go zastąpi. Mamy do wyboru różnorodne produkty – od blachy falistej po dachówki ceramiczne lub cementowe. Pod uwagę należy wziąć specyfikę budynku, kwestie estetyczne, dostępne środki i ciężar pokrycia. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie wykonanie nowej więźby, gdyż stara po prostu nie utrzyma stosunkowo ciężkich dachówek.

Zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i budynków gospodarczych ciekawe rozwiązanie stanowią nowoczesne płyty faliste z włóknocementu. Ze starszymi dachami wykorzystującymi azbest łączy je tylko atrakcyjny, falisty kształt. Poza tym, jest to produkt w pełni bezpieczny i wytrzymały. Sprawdzi się z powodzeniem przy pracach renowacyjnych, a także wykonywaniu pokryć na nowych obiektach.

Ekologicznie i ekonomicznie

Coraz częściej, przy wyborze produktów, w tym także materiałów budowlanych do naszego domu i najbliższego otoczenia kierujemy się tym, czy są one dla nas bezpieczne. Dotyczy to również pokryć dachowych, których „żywotność” trwa nawet kilkadziesiąt lat. Nie bez znaczenia są również kwestie ekonomiczne.

Pozornie wydaje się, że oba te aspekty trudno ze sobą połączyć. A jednak…

Produkowane przez nas pod marką Euronit płyty faliste wytwarzane są tylko przy użyciu cementu, wody, powietrza, mączki wapiennej oraz włókna celulozowego i zbrojeniowego. Jednocześnie tego typu płyty są rozwiązaniem, które nie zrujnuje domowego budżetu – tłumaczy Robert Rudzki, menedżer produktu z firmy Creaton Polska.  – Co istotne, jeśli wymieniamy dach, a istniejąca więźba jest w dobrym stanie, to bez obaw możemy ją wykorzystać, gdyż płyty faliste z włóknocementu są stosunkowo lekkie. To również obniża koszty całej inwestycji. Dach wykonany z płyt falistych z włóknocementu jest trwały i estetyczny. Creaton Polska dostarcza bowiem płyty w zróżnicowanej kolorystyce i trzech profilach. To pozwala na dobór pokrycia zgodnie z naszymi upodobaniami i oczekiwaniami.

Producent udziela na swój wyrób 25-letniej gwarancji. Możemy więc być pewni, że przy prawidłowej instalacji dach bez problemów wytrzyma długi okres eksploatacji.

Dobre pokrycie dachowego powinno nie tylko skutecznie chronić przed działaniem czynników atmosferycznych. Każdy, kto jako dziecko chował się na pokrytym blachą strychu wie, jak głośne są krople deszczu uderzające o ten materiał.

W porównaniu z blachą, płyty faliste z włóknocementu zapewniają wysoką izolację akustyczną – jest to istotne nie tylko w domu, lecz również w obiektach gospodarczych, w których przebywają zwierzęta.

Coraz bardziej świadomi, zmieniamy swoje otoczenie na lepsze. Aby poprawić jakość powietrza  w najbliższym otoczeniu, możemy nie tylko zastąpić stanowiące zagrożenie dla zdrowia pokrycie azbestowe nowym dachem, lecz także zadbać o termomodernizację domu.

W ten sposób zapewniamy sobie komfort i bezpieczeństwo oraz zmniejszymy rachunki za ogrzewanie. Wsparcie finansowe na taką inwestycję możemy uzyskać ze specjalnego programu, którego wprowadzenie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało na połowę 2017 roku. Warto więc na bieżąco śledzić informacje na ten temat

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także