Czujnik zbliżeniowy – strażnik twojego "smart" domu

Czujnik zbliżeniowy – strażnik twojego "smart" domu

Autor: Radosław Zieniewicz
19 maj 2017 10:00

Powita domowników muzyką, zareaguje na przebudzenie się dziecka i zadba o bezpieczeństwo pod naszą nieobecność. Prywatny ochroniarz, niania i DJ w jednym – Fibaro udoskonaliło czujnik Door Window/Sensor 2.

Podstawowym zadaniem inteligentnego czujnika jest monitorowanie stanu zamknięcia drzwi i okien w domu oraz mieszkaniu. Niewielkie (zaledwie 7 cm długości i mniej niż 2 cm szerokości) urządzenie, umieszczone nad futryną i zintegrowane z centralką sterującą, natychmiast powiadamia nas o nietypowym zdarzeniu. Jakim?

Czujnik zarejestruje otwarcie drzwi pod nieobecność domowników lub po wyznaczonej godzinie, gdy wszyscy powinni już spać, o czym użytkownik zostaje natychmiast powiadomiony na swojego smartfona –  mówi Mikołaj Pertek, country manager Fibaro.

A to dopiero początek możliwości czujnika – wiele zależy od wyobraźni użytkownika.

„Zaprogramuj” swój dom

Inteligentny czujnik zbliżeniowy oferuje możliwość programowania tzw. scen – następujących po sobie zdarzeń z wykorzystaniem zintegrowanych w jeden system kilku urządzeń smart home.

Lampka w pokoju dziecka zapalająca się po wykryciu ruchu w jego łóżeczku, oświetlenie przypodłogowe włączające się, gdy ktoś w nocy chce skorzystać z łazienki, czy klimatyzator i system audio uruchamiające się, gdy przekraczamy próg mieszkania – możliwości są nieograniczone – dodaje Mikołaj Pertek.

Co więcej, czujnik Fibaro pozwala żyć nie tylko bezpiecznie i komfortowo, ale i oszczędnie.

Oszczędzaj ze smart home

Polskiemu producentowi systemu smart home udało się ograniczyć wymiary urządzenia, jednocześnie wyposażyć go w niezwykle przydatny czujnik temperatury. Ten w istotny sposób pozwala zmniejszyć zużycie energii.

Dzięki integracji czujnika z inteligentnym termostatem, ogrzewanie będzie działać tylko do momentu osiągnięcia optymalnej, wcześniej ustalonej temperatury dla danego pomieszczenia. Jednocześnie czujnik, który wykryje otwarcie okna, wyśle sygnał o konieczności wyłączenia ogrzewania na czas wietrzenia, które uruchomi się ponownie dopiero po zamknięciu okna. A to wykluczy straty energetyczne – mówi Mikołaj Pertek z Fibro.

Działające w technologii bezprzewodowej Z-Wave urządzenie można zamontować w dowolnym miejscu w domu – łatwe w montażu (samoprzylepna dwustronna taśma) i praktycznie niedostrzegalne gołym okiem powiadomi użytkownika także o próbie jego demontażu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także