PARTNER PORTALU
Dachówka ceramiczna - jakie zalety tego pokrycia dachu?

Dachówka ceramiczna - jakie zalety tego pokrycia dachu?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
24 cze 2021 13:00

Dach to jeden z kluczowych elementów w każdym budynki, który wpływa na końcowy efekt i charakter budynku. Jego wybór powinien zostać starannie przemyślany tak, aby stanowił ozdobę, a także niezawodny system dający schronienie na długie lata.

Dachówka to pokrycie znane i stosowane już od starożytności. Podziwiamy ją na wielu obiektach zabytkowych zarówno sakralnych, jak i świeckich. Współczesne dachówki pod względem konstrukcji, nie różnią się zbyt wiele, od tych stosowanych przed wiekami. Jednak współczesna technologia produkcji np. powłok zwiększyła ich wytrzymałość oraz poprawiła walory estetyczne.

W Polsce najczęściej stosowanym pokryciem dachu jest dachówka, która występuje
w przeważającej części wszelkich projektów domów, szczególnie o bryle tradycyjnej z dachem dwu- lub wielospadowym. Decyzja, przed której podjęciem staje każdy inwestor na początku budowy to, jaki rodzaj dachówki wybrać.

Czym jest dachówka ceramiczna?

Dachówki ceramiczne powstają z gliny ilastej, wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Producenci ich masę wzbogacają o dodatki poprawiające właściwości materiału (piasek kwarcowy, mączka ceglana, barwniki). Powierzchnia ceramicznej dachówki może być zarówno naturalna, jak i uszlachetniona specjalnymi powłokami (angoba, glazura), poprawiającymi zarówno walory estetyczne, jak i ich właściwości, np. odporność na czynniki atmosferyczne.

Skąd bierze się popularność dachówki ceramicznej? Przede wszystkim jest to doskonała alternatywna dla modeli dachówek płaskich. Jej uniwersalny wygląd idealnie sprawdzi się zarówno
w nowoczesnym budownictwie, jak i przy renowacji starszych budynków. Charakteryzuje się subtelnym, eleganckim stylem, dzięki czemu, dom sprawia jednorodne i wyważone wrażenie. Bogata oferta wariantów kolorystycznych stanowi atrakcyjną propozycję, odpowiadającą zróżnicowanym gustom.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także