PARTNER PORTALU
Dachówka ceramiczna - płaska, holenderka, a może karpiówka?

Dachówka ceramiczna - płaska, holenderka, a może karpiówka?

Autor: Justyna Łotowska
26 lip 2022 11:04

Dachówki ceramiczne od lat cieszą się olbrzymim uznaniem profesjonalistów oraz dużą popularnością pośród inwestorów. Ich imponująca różnorodność pozwala zrealizować niemal każdy projekt architektoniczny. Sprawdź, jakie są rodzaje dachówek ceramicznych i jak wyglądają na dachu!

Pokrycia ceramiczne sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy urządzamy dom tradycyjny, czy nowoczesny, położony na wsi czy w mieście.

Płaskie modele – dachówki idealnie wpisujące się w aktualne trendy

Entuzjaści rozwiązań nowoczesnych z pewnością docenią dachówki płaskie, które cechuje prosty, oszczędny kształt. Tego rodzaju produkty tworzą na połaci wrażenie gładkiej, spójnej i eleganckiej powierzchni. Znakomicie współgra to z aktualnymi trendami architektonicznymi.

Dachówki płaskie rewelacyjnie sprawdzają się na dachach domów o surowej, geometrycznej bryle – w typie nowoczesna stodoła. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się na nich produkty w modnych, ciemniejszych odcieniach – różnych tonacjach szarości lub czerni.

Holenderki płaskie – dachówki o uniwersalnym kształcie

Nie mniej inspirującą propozycją są holenderki płaskie, łączące pomysłowo nowoczesny design z klasycznym wzornictwem, nawiązującym do włoskiej architektury renesansowej. Ponadczasowa elegancja czyni z nich wybór uniwersalny. Znakomicie sprawdzą się one na każdej połaci oraz typie dachu. Swoją formą doskonale korespondują między innymi z naturalną strukturą ścian domów drewnianych.

Inspiracje zaczerpnięte z historii

Dachówki ceramiczne to pokrycie o długiej i bogatej tradycji. Stanowią więc najlepszy wybór na dachy domów tradycyjnych oraz wszystkich obiektów nawiązujących architekturą do wzorców historycznych.

Dworkowy charakter budynku zapewnią karpiówki – dachówki o charakterystycznym kształcie kojarzonym z rybią łuską. Mogą być one układane na wiele sposobów, między innymi na „koronkę” lub właśnie „rybią łuskę”.

Wywodzące się z Flandrii esówki cechuje falowany kształt, przypominający literę „S”.  Natomiast inspirację dla rustykalnych marsylek stanowiło XIX-wieczne budownictwo francuskie. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także