PARTNER PORTALU
Dom zeroenergetyczny - wentylacja

Dom zeroenergetyczny - wentylacja

Autor: Wojciech Napora
27 cze 2019 17:00

Idealna ilość tlenu w powietrzu, która gwarantuje komfort i korzystnie wpływa na zdrowie, powinna wynosić ok. 21%. Niestety, zdarza się, że w wyniku nieodpowiedniego przepływu powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych procent ten znacznie się zmniejsza. Również inne parametry powietrza się pogarszają, co może źle wpływać na samopoczucie i zdrowie ludzi. Najprostszym sposobem na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu jest otwarcie okna i przewietrzenie wnętrza, jednak ta metoda nie zawsze jest wystarczająco skuteczna w przypadku domu zeroenergetycznego.

Sposób wentylacji pomieszczeń w domu jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość powietrza, a także na straty lub oszczędność energii. Zupełnie inaczej do kwestii wentylacji powinni jednak podejść właściciele domów zasilanych energią elektryczną z sieci, a inaczej osoby, które decydują się na dom zeroenergetyczny. Jeśli planujesz montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, koniecznie dowiedz się, na jakie urządzenie się zdecydować, aby wentylacja w nowoczesnym budynku działała bez zarzutu.

Syndrom chorego budynku

Dlaczego w domu z nowoczesnymi systemami pozyskiwania i przetwarzania energii trudniej jest zapewnić odpowiedni przepływ i wymianę powietrza? Dzieje się tak, ponieważ budynki tego typu są dobrze zabezpieczone przed stratami ciepła. Muszą być dobrze zaizolowane, a więc bardzo szczelne. Ta zaleta skutkuje oszczędnościami energetycznymi, ale jednocześnie stanowi wyzwanie – konieczne jest dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniu w inny sposób.

Więcej o budownictwie energooszczędnym i ekologicznych rozwiązaniach będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada w Katowicach. Zapraszamy.

Stan jakości powietrza jest opisywany szeregiem parametrów. Do najważniejszych należą: temperatura, wilgotność względna i stężenie dwutlenku węgla. Jeśli wykraczają one poza normy, dom jest narażony na tzw. syndromu chorego budynku. Jest to związane z występowaniem u ludzi dolegliwości takich jak alergie, podrażnienie błon śluzowych, bóle głowy, rozdrażnienie czy nienaturalne zmęczenie. Do takiego stanu budynku mogą przyczynić się:

- zanieczyszczenia chemiczne wewnętrzne (np. emitowane przez materiały budowlane, elektronikę czy środki czystości),
- zanieczyszczenia chemiczne zewnętrzne (spaliny, smog),
- zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, pleśń).

Głównym czynnikiem obniżającym ryzyko powstawania syndromu chorego budynku w domu zeroenergetycznym jest odpowiednia wentylacja zapewniająca dobrą wymianę powietrza.

Ważna rola rekuperacji

W budynku energooszczędnym wentylacja grawitacyjna odpowiada za ponad 50% strat ciepła. Dlatego w takim przypadku konieczna jest instalacja minimalizująca te straty, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która opiera się na ciągu (czyli zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, rekuperacja umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jej funkcją jest także odzyskiwanie ciepła z wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza, którego pozbywa się z budynku. Innymi słowy – rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego powietrza w domu na świeże przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego ciepła.

Największe korzyści

Wybór rekuperacji jako metody wentylacji budynku zeroenergetycznego przede wszystkim zapewni oszczędności związane z niższymi kosztami ogrzewania domu. Zwiększy również komfort mieszkania i zadba o zdrowie mieszkańców. Ma także szereg innych zalet, a najważniejsze z nich to:

- czyste powietrze wewnątrz – brak roztoczy i bakterii,
- brak zanieczyszczeń z zewnątrz – smog, spaliny itp.,
- brak hałasu i owadów – związany z brakiem konieczności otwierania okna,
- filtrowanie powietrza nie tylko z zanieczyszczeń, ale także pyłków – kwestia bardzo ważna dla alergików,
- szybkie usuwanie wilgoci – suche okna nawet w łazience bezpośrednio po kąpieli, szybsze schnięcie prania czy umytej podłogi,
- szybkie usuwanie zapachów – na przykład po gotowaniu,
- brak konieczności posiadania komina – a w rezultacie lepsza izolacja i niższy koszt budowy domu,
- pełna kontrola nad instalacją i wentylacja na żądanie.

Źródło: Vaillant

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także