×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drewniana elewacja domu: jaki gatunek drewna wybrać?

Drewniana elewacja domu: jaki gatunek drewna wybrać?

Autor: Justyna Łotowska
03 cze 2022 09:51

Drewniane podłogi wciąż uchodzą za najbardziej luksusowe, pożądane i trwałe. To samo dotyczy tarasów, gdzie nawet najładniejsze płytki nie zastąpią ciepłego w dotyku drewna. A jak sprawa się ma w przypadku elewacji?

  • Termojesion ma odcień na pograniczu wytrawnego koniaku i kawy z mlekiem, kolor głęboki, ciemny, spektakularny, który podkreśli charakter budynku. 
  • Meranti znakomicie chłonie lakiery. Jest to idealny wybór na stworzenie spójnej kolorystycznie elewacji oraz stolarki.
  • Elewacja wykonana z okoume przyciąga wzrok i prezentuje się unikatowo. Okoume to rożowo-łosiosowe drewno z lasów Afryki.

Jeśli zależy nam na inwestycji wieloletniej i nie planujemy częstych zmian, w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za drewnem. Przemyślany zakup odwdzięczy się z nawiązką. Jedną z takich inwestycji jest niewątpliwie budowa oraz modernizacja domu. Koszt pracy ekipy oraz najmu rusztowań sprawia, że nie chcemy eksperymentować, a elewacja wykonana z odpowiedniego drewna, oprócz trwałości i wytrzymałości, gwarantuje najwyższe walory estetyczne.

- Na rynku dostępne są tysiące syntetycznych materiałów o zaawansowanych właściwościach, jednak to drewno jest dla nas synonimem ponadczasowej elegancji, luksusu oraz jakości. Jest to także materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody i z sukcesem można go stosować w wielu pomieszczeniach. Drewno coraz częściej można spotkać na elewacjach w klasie premium — mówi Darina Lazarova z JAF Polska.

Drewno, zwłaszcza w wersji egzotycznej, zasłynęło w Europie przede wszystkim swoją odpornością na zmienne warunki pogodowe, wilgoć i wodę. To stało się kluczową przewagą w zastosowaniach zewnętrznych, czyli tarasach i elewacjach. Drewno egzotyczne jest mechanicznie twardsze, stabilne wymiarowo, a także eleganckie. Łatwo dopasujemy je do drewnianej stolarki okiennej lub zabarwimy na wybrany odcień. Możemy też pozostawić oryginalną barwę i cieszyć się stopniowo patynującym wyglądem, na wzór teakowych pokładów ekskluzywnych jachtów. O jakich konkretnie gatunkach mowa?

Termojesion

Wybierając termojesion nie uświadczymy problemów z lepkimi wyciekami żywicy. W procesie wygrzewania drewno pozbawiane jest nadmiaru wilgoci, a zawarte w nim cukry są krystalizowane pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu materiał staje się dożywotnio chroniony przed biokorozją. W pakiecie otrzymujemy jednak coś jeszcze — oszałamiająco piękną barwę. Jest to odcień na pograniczu wytrawnego koniaku i kawy z mlekiem, kolor głęboki, ciemny, spektakularny, który podkreśli charakter budynku. W efekcie termowania jesionu otrzymujemy elewację, która odpowiednio traktowana — nawet za ćwierć wieku - będzie zachwycać przechodniów i domowników.

Meranti

Przemyślany projekt poznamy po korespondujących ze sobą elementach wykończenia. Niektóre z nich są opcjonalne, a niektóre nieuniknione (np. stolarka okienna). Na szczęście drewno to materiał, który bez trudu zgramy z pozostałymi elementami domu. Pomocą służy azjatyckie meranti — jeden z gatunków najbardziej cenionych przez stolarzy. Surowiec służy do produkcji renomowanej drewnianej stolarki, drzwi i elewacji.

Wybierając meranti, mamy pewność, iż nie uświadczymy żadnych wycieków żywicznych na powierzchni desek. Różnorodność kolorystyczna tego drewna sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, meranti znakomicie chłonie lakiery. Jest to idealny wybór na stworzenie spójnej kolorystycznie elewacji oraz stolarki.

Drewno okoume

Elewacja wykonana z okoume przyciąga wzrok i prezentuje się unikatowo. Okoume to rożowo-łosiosowe drewno, które upodobało sobie głębokie lasy Kamerunu, Gabonu i Kongo. Na tle gatunków egzotycznych zaskakuje wyjątkową lekkością. Wyróżnia się również barwą, który na myśl może przywodzić marynowany imbir podawany do sushi.

Jeśli preferujemy bardziej klasyczny, brązowy odcień drewna — okoume świetnie absorbuje środki malarskie i impregnujące. Wymarzony materiał do wymagającej obróbki, który można spotkać we wnętrzach drogich łodzi oraz na lądzie w postaci fornirów, mebli lub nowoczesnych desek elewacyjnych.

Elewacja ażurowa: termososna, świerk i modrzew syberyjski

Pasjonaci architektury i designu zgodnie doceniają lekkie elewacje ażurowe. Drewniana żaluzja na fasadzie sprawia, że budynek zyskuje nowoczesny oraz znacznie lżejszy wygląd. Wertykalne ułożenie desek wyszczupla bryłę, a zarazem zapewnia więcej prywatności (zwłaszcza przy dużych przeszkleniach).

Jest to również efektowny sposób na odświeżenie obiektu, który nie wymaga burzenia ścian. Wybór wymagających klientów najczęściej pada na termososnę, modrzew syberyjski lub świerk skandynawski o profilu prostopadłościanu. Ostatnie dwa możemy dodatkowo zabezpieczyć przed ogniem, zgodnie z klasyfikacją NRO.

- Alternatywę stanowią wysokiej jakości gatunki rodzime. Na szczególną uwagę zasługują deski elewacyjne poddane profesjonalnej obróbce termicznej — termojesion i atrakcyjniejsza cenowa termososna. Niesłabnącą popularnością cieszy się również modrzew syberyjski oraz impregnowany ciśnieniowo świerk - podpowiada Marcin Schmidt z JAF Polska.

Niezależnie od upodobań, każdy z opisanych gatunków to pewny wybór, a elewacja od sprawdzonego dostawcy zapewnia wieloletnią satysfakcję właściciela. Pamiętajmy również, że drewno egzotyczne nie oznacza rabunkowej gospodarki leśnej - wybierajmy zatem materiał pochodzący ze zweryfikowanych łańcuchów dostaw i opatrzony międzynarodowym znakiem FSC.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także