PARTNER PORTALU
Drewno w aranżacji wnętrz

Drewno w aranżacji wnętrz

Autor: Wojciech Napora
16 kwi 2019 17:00

Przybliżamy temat wędrówki drewna po domowych ścianach.

Podłoga na ścianie? Nie powinno to nikogo dziwić, wszak na przestrzeni lat przeszliśmy, niektórzy tęskniąc do dziś, przez boazerię – symbol PRL czy drewnopodobne panele. I nie ma tu żadnej rewolucji, a ewolucja przenosząca drewniane okładziny ścienne w zupełnie nowy designerski wymiar. 

Podłoga na wyższy poziom

Designerzy wskazują kilka powodów dlaczego warto temat podłogi pociągnąć nieco dalej, a w zasadzie wyżej. Może to być ściana, albo sufit. Spróbujmy wyliczyć kilka zalet takiej aranżacji. Drewno, z natury dość twarde, może chronić ściany przed uszkodzeniem. Wizualnie jednak daje efekt miękkości szczególnie więc „robi robotę” w kwestii klimatu. Tak, chodzi tu o nieco bliższy kontakt z naturą, ale także o ciepło, przytulność wnętrza. 

Czytaj także: Urządzenie małego mieszkania w 4 krokach. 

Doskonałe właściwości komponowania drewna z innymi materiałami – surowym betonem czy zimnym metalem pozwalają uzyskać wyjątkowe i zaskakujące efekty aranżacyjne. Choć drewno na ścianie może wystąpić w roli głównej i podkreślić to, co naszym zdaniem w przestrzeni najważniejsze, najpiękniejsze, co ma skupiać uwagę.

Drewno od progu

Drewno na ścianie witające od progu mieszkania to doskonały początek wizyty. Szlachetnie i subtelnie zarazem. Deski czy parkiet ponad podłogą spełniają wymagania – chronią, upiększają, podkreślają charakter. 

W centrum uwagi

W samym sercu domu, czyli w salonie, projektanci wykorzystują drewno na każdym poziomie – od podłogi po sufit. Pełni tu ono różne funkcje.

W projektach łączących najwyższej klasy materiały i proste, ponadczasowe formy, surowość ścian niejednokrotnie ocieplona została wzorem dębowej deski, podłogi, np. bielonej jodły francuskiej. Drewno doskonale przełamuje charakter innych materiałów użytych do wyposażenia wnętrza – betonu czy cegły – sprawiając, że efekt jest nieoczywisty i ciekawy. Drewniana ściana to najzwyczajniej jej upiększenie. To przy niej – na kanapie, przy kawowym stoliku i telewizorze – może koncentrować się codzienne życie. Ważne, by dawało poczucie komfortu.

W szalenie modnych obecnie wnętrzach open space, położenie drewnianej podłogi na ścianie, a nawet suficie pozwoli wyraźnie wydzielić strefy – dzienną czy wypoczynku. Użycie naturalnych materiałów w aranżacji salonu to czasem także manifestacja stylu życia. Stylu eco, którego podstawą jest zgoda z naturą.

Przytul mnie

Drewno i ściany w sypialni są dla siebie stworzone. To designerski pewniak. Deski czy parkiet ułożone w tym pomieszczeniu tworzą klimat intymności, wyciszenia, spokoju. Dobrze wyglądają przy niegrzecznie rozrzuconej pościeli na łóżku, w blasku świec czy wschodzie słońca. Drewno w sypialni użyte także w ramach okna, na szerokich parapetach-siedziskach, jest przedłużeniem natury, która zagląda przez okno.

Trend na setki lat

Brzmi jak wyrocznia, prawda? Ale to tylko podkreślenie trwałości drewna, które z natury może służyć użytkownikom przez długie lata prezentując sobą pięknie uciekający czas.

Źródło: Jawor-Parkiet 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także