PARTNER PORTALU
Elewacja, która robi prąd? Takie rozwiązanie jest dostępne w Polsce!

Elewacja, która robi prąd? Takie rozwiązanie jest dostępne w Polsce!

Autor: Justyna Łotowska
11 marz 2022 15:47

Po dachach solarnych działający w Polsce startup SunRoof zaprezentował nowe, wielofunkcyjne rozwiązanie ze swojego ekosystemu - fasadę fotowoltaiczną. Jak wam się podoba taki pomysł na elewację domu?

Fasada fotowoltaiczna jest kolejną propozycją dla klientów firmy, umożliwiającą tworzenie komfortowych, energooszczędnych i przyjaznych dla klimatu domów.

- Nasza technologia stwarza nowe warunki do rozwoju zrównoważonej, stylowej architektury. Jestem przekonany, że to kwestia tylko kilku lat, kiedy rozwiązania zintegrowane z fotowoltaiką zastąpią tradycyjne dachy i elewacje. Stale rosnące rachunki za prąd powodują, że inwestycja w energię słoneczną jest i pozostanie opłacalna - mówi Jarosław Wyrzykowski, Head of Sales w firmie SunRoof.

Fasada fotowoltaiczna - własna zielona elektrownia?

Fasada fotowoltaiczna zamieniła dom jednorodzinny w Łodzi w prywatną „zieloną elektrownię”. Budynek posiadał już płaski dach, dlatego gdyby nie możliwość wykonania elewacji zintegrowanej z ogniwami słonecznymi, właściciel nieruchomości stanąłby przed trudnym wyborem między tym, co praktyczne i opłacalne a efektowne.

System SunRoof pełni nie tylko rolę tradycyjnej elewacji, ale też przekształca promienie słoneczne w prąd. Została w nim zastosowana technologia modułów monokrystalicznych typu glass-glass, które zapewniają wysoką wytrzymałość i całkowitą odporność na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych.

Ile można oszczędzić, instalując fotowoltaiczną fasadę?

Jak podkreśla inwestor, do montażu fasady fotowoltaicznej skłoniły go przede wszystkim oszczędności, które można osiągnąć przechodząc na czystą energię. Takie rozwiązanie 2w1 o mocy 6,825 kWp wytworzy rocznie 6 490 kWh darmowego prądu i pozwoli znacznie ograniczyć koszty ogrzewania budynku, zasilania urządzeń czy ładowania samochodu z napędem elektrycznym.

- Jestem fanem elektromobilności. Korzystam ze wszystkich błogosławieństw samochodów elektrycznych i hybrydowych. Nie ukrywam, że to był motor do tego, aby ta elewacja powstała i zaczęła szybko działać - mówi inwestor Tomasz Tomczak.

Korzyści dla domowego budżetu to jednak nie wszystko. Wielką zaletą jest też aspekt ekologiczny. Fasada fotowoltaiczna redukuje 5 270 kg CO2 rocznie i wraz z troską o środowisko zapewni właścicielowi nieruchomości ogromną niezależność energetyczną.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także